Yapay zeka ile telefon dolandırıcılığına dikkat! Taklit edilen sesi nasıl tanırsınız?

Yapay zeka bir telefon dolandırıcılığında kullanılıyorsa kaynak genellikle doğrudan internetten gelir. Dolandırıcılar, videolar ve diğer çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla akrabalarınızın sesini kopyalayıp sizle konuşmak için kullanıyor.

Yapay zekayla oluşturulmuş bir sesi ayırt etmek o kadar kolay değil. İyi bir yapay zeka kopyası oluşturmak için yalnızca üç saniyelik bir kayıt yeterlidir.

Eğer size gelen telefonda bir yakınınız sizden para istiyorsa, bu konuyu size daha önce açıp açmadığını düşünmelisiniz. Borç konusu daha önce aranızda konuştuğunuz bir konu değilse yapacağınız ilk şey sakin olmaktır. Telefonu kapatıp bu kişiyi siz aramalısınız.

Kendinizi korumanın en kolay yolu bu gibi durumlar için akraba ve dostlarınızla bir şifre belirlemektir.

Telefon Dolandırıcılığına Karşı İpuçları

Yapay zekayı kullanan dolandırıcılar veya diğerleri uzunca bir süredir arama veya mesajlaşma yoluyla banka bilgilerinizi ve paranızı telefon üzerinden almaya çalışıyor. Çoğu da bu amaçlarında başarılı olabiliyor.

Öncelikle böyle bir çağrı aldığınızda hiçbir şeye hemen inanmamalısınız. İster telefon numarası, ister profil resmi. Bugünkü teknolojiyle günümüzde pek çok şey taklit edilebiliyor.

Akrabalarla önceden konuşmak yardımcı olabilir.

Arayan kişi polis veya bankacı olduğunu iddia ediliyorsa, sizden hiçbir zaman değerli eşyalarınızı veya banka bilgilerinizi vermenizi istemediklerini unutmamanız gerekir.

Böyle bir bilgi isteniyorsa hemen polisi arayarak şikayette bulunmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx