Türkiye’den AKPM’ye Osman Kavala Tepkisi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM) dün, Kavala’nın geçmişteki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları gereği derhal serbest bırakılmaması halinde Ankara’ya hedef odaklı yaptırım uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Türkiye, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) kabul ettiği Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala kararına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, AKPM’nin karar ile “tarihi bir hataya imza attığı” belirtildi.

Açıklamada, “AKPM bu girişimiyle, adli süreçleri siyasete alet etmekte ve diyalog kanallarını kapatmaya yeltenmektedir. Bu, AKPM’nin varoluş nedenini oluşturan demokratik değerlere aykırıdır” ifadeleri yer aldı.

Kararı “AKPM’nin görünürlük kazanmaya yönelik pervasızlığı” olarak değerlendiren Dışişleri Bakanlığı, ileride “hicapla hatırlanacağını” kaydetti.

Ankara’nın Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olduğu vurgulanan açıklamada Bakanlık, AKPM’yi “amaç ve değerlerinden uzaklaşmakla” suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx