Şarj ağı işletmecilerine 31 Ocak 2024’e kadar süre tanındı

AA

Elektrikli araçlar trafikte artmaya başladıkça, kullanıcılarına hizmet sağlayan şarj ağı gereksinimi de artıyor.

Hayatımıza yeni giren uygulamalara dair esaslar da açıklanmaya devam ediliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Şarj ağının oluşturulması için 31 Ocak 2024’e kadar süre

Buna göre, 28 Temmuz itibarıyla mevcut şarj ağı işletmeci lisansı sahibi tüzel kişilere, Şarj Hizmeti Yönetmeliğinin ilgili maddesine uygun olarak şarj ağının oluşturulması için 31 Ocak 2024 tarihine kadar süre verildi.

Lisans iptalinden sonra lisans almak 3 yılı bulacak

Söz konusu yönetmelik kapsamında, şarj ağı işletmeci lisansı iptal edilen tüzel kişi, bu tüzel kişilikte yüzde 10 veya daha fazla paya sahip ortaklar ile lisans iptal tarihinden önceki bir yıl içinde görevden ayrılmış olanlar dahil, yönetim kurulu başkan ve üyeleri, lisans iptalini takip eden 3 yıl süreyle şarj ağı işletmeci lisansı alamayacak.

Lisans başvurusunda bulunamayacak, lisans başvurusu yapan tüzel kişiliklerde doğrudan veya dolaylı pay sahibi olamayacak ve yönetim kurullarında görev alamayacak.

Şarj ağı işletmecilerine 31 Ocak 2024’e kadar süre tanındı

İbare değişikliği

Öte yandan, aynı yönetmeliğin 3’üncü maddesinde yer alan serbest erişim platformunu tanımlayan “Mevcut tüm şarj istasyonlarının gerçek zamanlı olarak görüntülenebilmesi için oluşturulan, şarj istasyonlarının verilerini canlı olarak sağlayan ve veri değişimi ile diğer işlemlerin standart protokoller ve arayüz ile sağlandığı Kurum tarafından hazırlanan platformu” ifadesinde yer alan “mevcut” ibaresinden sonra gelmek üzere “halka açık” ibaresi eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx