Politico, ABD’nin ‘Gazze’ endişesini yazdı: Gazeteciler vahşeti daha çok ortaya çıkarabilir

ABD merkezi haber sitesi Politico, Joe Biden yönetiminin, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara insani ara verecek uzlaşmanın ardından gazetecilerin bölgeye erişiminin, Gazze’deki vahşeti daha çok ortaya çıkarmasından endişe duyduğunu yazdı. Politico’ya konuşan ABD’li yetkililer, Gazze’de duraklama kararının ‘istenmeyen sonuçlar doğurabileceğine dair yönetimde endişelerin olduğunu’ dile getirdi.

‘İSRAİL HAKKINDAKİ GÖRÜŞ DEĞİŞEBİLİR’

Gazetecilerin Gazze’ye erişiminin artmasıyla yıkımın daha çok gözler önüne serileceğini söyleyen yetkili, bu durumun kamuoyunda İsrail’e yönelik tavrın değişmesine neden olabileceğini düşündüklerini aktardı. Haberde, “Gazze’deki duraklamanın istenmeyen sonuçları hakkında Biden yönetimi içinde bir endişe hakim. Bu da duraklamayla gazetecilerin Gazze’ye erişiminin genişletilmesi, buradaki yıkımın daha net gözler önüne serilmesi ve İsrail hakkında kamuoyu görüşünün değişmesi” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Biden yönetiminin, kendi partisi içinden gelen ‘ateşkes çağrılarına kulak tıkayarak, esirlerin serbest kalmasını öncelik edindiği’ belirtilen haberde, esir takası tam anlamıyla gerçekleşene kadar ABD yönetiminin konuya ihtiyatlı yaklaştığı kaydedildi. Haberde, Biden yönetiminin, Hamas’ın yenilmesi durumunda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yönetiminin Gazze için planı konusunda da endişeli olduğu aktarıldı. Uzmanlar, geçici duraklama sona erdiğinde İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonunu azaltma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

GAZZE’DE ‘GEÇİCİ’ ATEŞKES

İsrail hükümeti, gece yaptığı açıklamada, esir takası anlaşmasını ve geçici ateşkesi kabul ettiğini duyurdu. Toplanan İsrail kabinesinin 4 günlük geçici ateşkesi onayladığı ve bunun Gazze’deki İsrailli esirlerin tümünün geri getirilmesi hedefinin ilk aşaması olduğu ifade edilen açıklamada, “50 rehinenin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesinin öngörüldüğü” ifadesi yer aldı.

İsrail kabinesinin açıklamasında serbest bırakılacak her 10 esir için ek bir gün daha çatışmalara ara verileceği ifade edilirken İsrail hükümeti ve ordusunun Hamas’ın tasfiyesi için savaşı sürdüreceğinin altı çizildi.

Öte yandan, Hamas Hareketi de esir takası ve ateşkese ilişkin anlaşmaya varıldığını duyurdu. Hamas, konuya dair yazılı açıklamasında, geçici ateşkesin 4 gün süreceği ve bu sürede serbest bırakılacak 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerinden 150 Filistinlinin salıverileceği bilgisini paylaştı. Anlaşma uyarınca, belirlenen 4 günlük ateşkes süresince yakıt ve insani yardım tırları Gazze’nin her bölgesine taşınacak. Gazze Şeridi’nin güneyindeki hava trafiği tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacak. İsrail güçleri, tüm Gazze Şeridi’nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx