Meral Akşener’in görevden aldığı Üçok: Beklemiyordum, üzgünüm

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Ahmet Zeki Üçok, Genel Başkan Meral Akşener tarafından görevden alındı.

Sözcü Televizyonu’nda Serap Belovacıklı’nın sunduğu “Haber Saati” programına katılan emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, “Dün akşam bazı arkadaşlarımızla görüştüm. Beni aradılar, ‘Bir şey var bilgin var mı?’ gibilerinden, ben de herhangi bir haberim olmadığını ifade ettim. Sabahleyin Genel Sekreterimizi aradım. Genel Sekreterimiz Ayfer Hanım’la konuştum. O da bana, bu konuda bilgilendireceğini söyledi. Saat 13.00 gibi görevden alındığımı, yeni arkadaşımızın atanacağını ifade etti. Ben olayı resmi olarak, tebligat olarak bugün saat 13.00 civarında öğrendim” dedi.

Görevden alınma nedeni hakkında bilgisinin olmadığını dile getiren Üçok, “Gerekçesini Sayın Genel Başkanımız Akşener gerek duyarsa açıklayacaktır. Bizim parti tüzüğümüzde divan üyelerinin görevlendirilmesi ve görevden alınması yetkisi genel başkana aittir. Genel başkan böyle bir takdiri onaylayarak bizi divan üyesi yapmıştı. Şimdi de muhtemelen kendisine göre haklı nedenlerle beni görevden almıştır. Tabi ‘Bunu bekliyor muydun?’ derseniz ben beklemiyordum böyle bir durumu. Şaşırdım. Böyle bir süreci yaşadığım için de üzgünüm, mutlu değilim” diye konuştu.

‘BU KARARDAN MUTLU DEĞİLİM AMA ÇOK DA SARSTIĞINI İFADE EDEMEM’

“Ben bir partiye girerken de milletvekili olayım, şu olayım, bu olayım diye girmedim. Milletvekilleri seçimlerinde de listede yer almamış olmama karşın, yine partimde kalmaya devam ettim” diyen Ahmet Zeki Üçok, “Şimdi de genel başkan yardımcısıydım, Akşener beni genel başkan yardımcısı yaptı. Şimdi de aldı. Bundan yana da mutlu değilim ama bunun da beni çok da sarstığını ifade edemem. Ben, genel başkan yardımcılığı yani Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığından el çektirildim. Onun haricinde başka bir tebligat yok. Bana bugün söylenen sadece Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı görevimden el çektirildiğimdi” ifadelerini kullandı.

‘KAZANILIP KAYBEDİLECEK İLLERLE İLGİLİ SUNUMU YAPMAMI AKŞENER İSTEDİ’

Serap Belovacıklı’nın, İYİ Parti’nin yerel seçimde ittifak yapmaması kararı aldığı Genel İdari Kurulu (GİK) toplantısında, iş birliği yapılmaması durumunda partinin 1 ilçe kazanacağına yönelik açıklaması ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’nun Şeyh Said ile ilgili paylaşımına tepki göstermesinin görevden alınmasında etkisi olup olmadığına yönelik sorusuna ise şu cevabı verdi:

“İşbirliği olmaması durumunda kazanacağımız ve kazanamayacağımız illeri bunların hepsini Sayın Genel Başkanımıza gönderdim. Genel Başkanımız ‘Bunları Genel İdare Kurulu’nda da sunarsanız çok iyi olur’ dedi. Biz de ona göre hazırlık yaptık. Toplantı uzadığı için ben de oradaki rakamları anlattım. Oylama neticesinde 14 arkadaşımız iş birliği yönünde, geri kalan 35 arkadaşımız da ayrı girelim diye oy kullandı.”

‘AKŞENER’İN RAHATSIZLIK DUYUP DUYMADIĞINI BİLMİYORUM’

“Herkes fikrini söyledi. Ben daha önce de televizyonlarda da ifade ettim. GİK kararını gerçekleştirmek için el birliğiyle çalışacağımızı ifade ettim. Bu konu böyle. Bundan bir rahatsızlık duyup duymadığını bilemiyorum ama benimle konuşmalarında bu konuda herhangi bir rahatsızlık duymadığını hatta bunun bir demokrasi örneği olduğunu, partideki demokratik işleyişi örnek olarak benim yaptığım bu çalışmaları anlattığını ifade etti.”

‘ATTIĞIM TWEETİ PARTİ POLİTİKASINI DESTEKLİYORDU’

“Sayın Ensarioğlu’nun attığı tweeti benim kabullenmem mümkün değil. Dolayısıyla ben bununla ilgili bir paylaşımda bulundum. Sayın Kürşad Bey’in yazdığı tweetin içerisinden alınarak ve onu desteklemek amacıyla atılmış bir tweettir. Attığım tweette parti politikasını destekleyen ve parti sözcümüzün yazdığı tweeti destekleyen nitelikte. Ben bu konuda Sayın Genel Başkanın ne düşündüğünü bilmiyorum. Ondan rahatsız oldu mu, olmadı mı bilemiyorum. Ama rahatsız olunacak bir paylaşım olduğunu görmedim.”

‘YÜZYÜZE KONUŞARAK YAPILMASINI TERCİH EDERDİM’

Görevden alınma şeklinden rahatsız olduğunu da dile getiren Üçok, “Bu partide genel başkan yardımcıları, genel başkana yardımcı olmak için bizzat genel başkan tarafından seçilen kişiler… Dolayısıyla bunları seçme özgürlüğü olduğu gibi bence ihraç veya görevden alma özgürlüğü de var. Ama bu daha usulüne uygun yapılabilirdi. Yani benimle konuşabilirdi. ‘Ben şundan veya şu hareketinizden rahatsız oldum. Bu görevden ayrılır mısınız?’ dese biz bunu ikiletmezdik” dedi.

Görevden alınma kararını Meral Akşener’den duymasının daha doğru olacağını belirten Üçok, “Ben en azından böyle bir kararı önce kendisinden duymayı arzu ederdim. Ben bu partinin genel başkan yardımcısıyım. Partideki hiyerarşik sıralamaya baktığınızda 6’ncı sıradayım. Bu benim Ahmet Zeki Üçok veya Mehmet Hasan olmam gibi bir şey değil bu. Bu partideki insanlara verilen değerle ilgili bir şey olmalı. Bu yüzden ben bunun daha prosedürlere veyahut yüz yüze konuşarak yapılmasını tercih ederdim. Ama bu da Sayın Genel Başkan’ın takdiridir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx