İzlanda’da ‘acil durum’: Yanardağ bölgesinde 20 bin sarsıntı tespit edildi

İzlanda’da bir dizi depremin ardından yanardağ patlaması olabileceği endişesiyle ‘acil durum’ ilan edildi. Fagradalsfjall Yanardağı’nın olduğu bölgenin yakınlarındaki Blue Lagoon artan sismik aktivite nedeniyle kapatılırken, ülkenin güneybatısındaki bölgede ekim ayının sonundan bu yana 20 binden fazla sarsıntı tespit edildi.

BBC’nin haberine göre, yanardağ çevresinde tespit edilen bu deprem ve sarsıntıların ardından, yetkililer güneybatıdaki Grindavík kasabasında yaşayan binlerce kişinin önlem olarak tahliye edilmesi talimatını verdi. İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO) de büyük miktardaki magmanın yer altında yayıldığını ve yer üstüne çıkabileceğini bildirdi.

‘SİSMİK AKTİVİTEDE ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER OLDU’

IMO, 10 Kasım Cuma günü bir açıklama yaparak, yaklaşık 4 bin nüfuslu Grindavík kasabasında yaşayanların bölgeden ayrılması gerektiğini, ancak bunun bir ‘acil tahliye’ olmadığını belirtti. Halka ‘sakin kalmaları’ gerektiğini söyleyen IMO, gün boyunca yaşanan sarsıntılara işaret ederek ‘sismik aktivitede önemli değişimler olduğunu’ kaydetti.

IMO açıklamasında, “Acil, yaklaşan bir tehlike söz konusu değil; tahliye kararı, Grindavik’te yaşayanların güvenliğini sağlamaya yönelik önleyici bir tedbir” denildi.

Sismik aktivitenin yaşandığı bölge, 2021, 2022 ve 2023 yıllarındaki yanardağ patlamalarına kadar 8 yüzyıl boyunca hareketsiz kalmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx