Hareketsiz kaldığımızda vücut yardım çığlığı atıyor! Göz üstünde birikiyormuş

GÖZLERDE ŞİŞME

Uyumak aslında zannedildiği kadar masum değildir. Hareketsiz bir yaşam tarzı su tutulmasının ana tetikleyicilerinden biridir. Uzun süre yatay pozisyonda kalma nedeniyle gözler şişer. Günlük rutininize biraz hareket katmaya başladığınızda, göz şişliği artık sorun olmaktan çıkar.

KABIZLIK

Düzenli bağırsak hareketleri için egzersiz önemlidir. Zamanınızın çoğunu oturarak geçirirseniz, yiyeceklerin kalın bağırsağınızdan geçmesi daha fazla zaman alır. Sonuç olarak vücudunuzun dışkıdan emdiği su miktarı sınırlıdır ve bu da kabızlığa neden olur. Düzenli hareket etmek sindirim sisteminizin verimliliğini artırır. Günde birkaç kez 5 dakikalık basit bir esneme hareketi bile kabızlığı önleyebilir.

UNUTKANLIK

Sık sık başka bir düşüncenin aklınızdan çıktığını hissediyorsanız, biraz hareket etmeyi düşünebilirsiniz. Bir çalışma, hareketsiz yaşam tarzı sürdüren kişilerin beyinlerinde medial temporal lob bölgesinde yapısal değişiklikler gösterdiğini buldu. Bu lob, bir şeyleri ezberleme yeteneğimizden sorumludur. Fiziksel egzersizin hafızayı güçlendirdiği gösterilmiştir.

DİZ AĞRILARI

Hareket, gergin eklemleri gevşetmenin sırrıdır. Egzersiz, özellikle düşük etkili aerobik egzersizler, artrit ve osteoartrit semptomlarını hafifletebilir. Kronik diz ağrısı olan hastaların egzersiz programına katılmaları önerilir. Düzenli egzersiz yaptığınızda kaslarınız güçlenir ve daha esnek hale gelir.

ŞEKER İSTEĞİ DUYARSINIZ

Fiziksel aktivite şeker isteğiyle mükemmel bir şekilde mücadele eder. Enerjinizi artırır ve genel mutluluğu teşvik eden endorfin salgılar. Mutluluk hormonları da şeker isteğini önemli ölçüde azaltır. Gün içinde yeterince hareket etmek depresyonu uzak tutar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx