Güvenli liman altında yükseliş devam edecek mi? Uzmanlardan dikkat çeken yorumlar

Altın ve gümüş fiyatları, hafta sonu patlak veren İsrail-Hamas çatışmalarıın ortasında yakın vadede artabilecek güvenli liman talebinin artmasıyla birlikte yükseldi. Fed’in faiz artırımlarındaki duraklamaya devam edeceği düşüncesi de metal piyasaları için yukarı yönlü bir unsur oldu. Ons altın fiyatı en son 1.885,10 Dolara kadar tırmandıktan sonra 1.870 Dolara sabitlendi.

Kitco News Kıdemli Piyasa Analisti Jim Wyckoff, “Gelecek haftalarda artabilecek İsrail-Hamas savaşının ortasında, risk iştahı hafta ortası itibarıyla piyasada hâlâ güçlü değil” dedi.

Ancak borsalar en azından henüz ciddi bir şekilde sarsılmadığını belirten Wyckoff, “Piyasa şu anda İsrail-Hamas savaşında ciddi bir tırmanışı, yani diğer ülkelerin önemli ölçüde müdahil olmasını hesaba katmıyor.” diye konuştu.

City Index Piyasa Analisti Fawad Razaqzada, bugün risk iştahındaki yükselişin altın fiyatlarında bir miktar baskı yarattığını vurguladı. “Altın hala Cuma günkü kapanışa göre rahat bir şekilde yüksek” diyen analist, devam eden İsrail-Hamas çatışması gibi jeopolitik risklerin azalmamasına rağmen, kısmen tahvil getirilerindeki toparlanma nedeniyle altın fiyatlarının bugün ılımlı bir seyir izlediğini söyledi.

Razaqzada, çatışmaların genişleme potansiyelinin altını çizerek, “Altın bugün şu ana kadar o kadar parlak parlamasa da Orta Doğu’daki durumun yoğun olması nedeniyle kolaylıkla yenilenmiş bir güç bulabilir. Petrol fiyatlarının yüksek kalmasının nedeni budur. Altın genellikle jeopolitik risklerin arttığı zamanlarda yükselir” ifadelerini kullandı.

Bu haftaki odak noktası, ABD’de Eylül ayı tüketici fiyatları endeksi raporu da dahil olmak üzere temel ABD ekonomik verileri üzerinde. Bugün ayrıca Fed’in son toplantısına ait FOMC tutanakları da yayımlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx