Google Haritalar’a Yapay Zeka Desteği Geldi!

ABD merkezli teknoloji devi Google, Haritalar uygulamasına gelecek yeni bir özelliği duyurdu. Google I/O 2023 etkinlikleri kapsamında duyurulan bu yeni özellik, Google Haritalar deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyacak. Öyle ki kullanıcılar, en azından bazı şehirlerde trafik durumunun simüle edilmiş versiyonlarıyla karşılaşacaklar. Peki bu nasıl olacak?

Sürükleyici Görünüm” olarak isimlendirilen yeni özellik, bir lokasyonun üç boyutlu görüntülerinin oluşturulmasını kapsayacak. Üstelik bu görüntülere hareket de eklenecek. Diyelim ki bir A noktasından B noktasına rota oluşturdunuz. Sürükleyici Görünüm, A noktasından B noktasına kadar olan rotadaki trafik ve hava durumu ile bölgedeki yoğunluğu size gösterecek. Bu özellik, tamamıyla yapay zekadan güç alıyor.

Google Haritalar’ın Sürükleyici Görünüm özelliği işte böyle çalışacak:

Yukarıdaki görüntülerde de görebileceğiniz üzere; Google Haritalar’ın yeni özelliği sayesinde kullanıcılar, gidecekleri bir yer ile ilgili önceden bilgi sahibi olma imkanı yakalamış olacaklar. Ancak bu özellik şu an için dünya genelinde yaygın değil. Google tarafından yapılan açıklamalarda, Sürükleyici Görünüm özelliğinin kullanılabileceği ilk 15 şehrin şunlar olacağı belirtildi:

 Amsterdam, Berlin, Dublin, Floransa, Las Vegas, Londra, Los Angeles, New York, Miami, Paris, Seattle, San Francisco, San Jose, Tokyo ve Venedik.

Geliştiriciler için de bazı yenilikler var

Google sadece kullanıcı için değil, geliştiriciler için de bazı avantajlar sağladı. Bu bağlamda; Google Earth’e ait yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntüler, artık bir API aracılığıyla geliştiricilere sunulacak. Geliştiriciler de bu API ile gerçekçi görüntüler kullanabilecekler. Google, bu imkan sayesinde ultra gerçekçi uygulamalar oluşturulabileceğini ifade ediyor. 

Bunu hayali bir örnekle anlatalım: Popüler satış ve kiralama platformu düşünün. Bir ev ile ilgilendiğinizde Google Haritalar aracılığıyla çevreyi inceleyebiliyorsunuz. Platformun geliştiricileri yeni API’yi uygulamaya entegre ederlerse, incelediğiniz bir evin çevresini tıpkı yukarıdaki GIF’teki gibi üç boyutlu olarak görebileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir