Yaptırımlardan kaçmak için mi batırıldı? Rus oligark’ın batan yatıyla ilgili çarpıcı tez

Ukrayna savaşı nedeniyle Batı’nın uyguladığı yaptırımlardan kaçmak için yollar arayan onlarca Rus oligark ultra lüks yatlarını da yaptırım uygulamayan ülkelerin limanlarına bağlıyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye.

OLİGARKLARIN YATLARINA EL KONULDU

Ancak ABD ve Avrupa ülkeleri kimi oligarkların yatına el koydu. Kimileri satışa bile çıkarıldı. Lakin İtalya’da yaşanan olay birtakım savları da beraberinde getirdi. Rus oligark Gennady Ayvazyan’a ilişkin olduğu tez edilen 50 milyon dolarlık yat My Saga isimli devasa yat İtalya açıklarında battı.YAPTIRIMLARDAN KAÇMAK İÇİN BİLEREK BATIRILDIĞI TEZ EDİLİYOR

Yatının mürettebatı, gemide su olduğunu bildirdi ve akabinde tahliye edildi. Lakin geminin limana çekilmek istendiği ancak hava kuralları kötüleştiği için battığı belirtildi. Olay sonrası Rus oligark’ın yatını yaptırımlardan kaçırmak için bilerek batırdığı ve parasının da sigortadan tahsil edilebileceği argümanı ortaya atıldı.

Öte yandan Gelibolu’dan İtalya’ya giderken batan lüks yatın sahibi Gennady Ayvazyan’ın Krutrade kömür şirketinin idare heyeti lideri olduğu da belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.