Xiaomi’nin elektrikli otomobili Tesla’nın canını sıkacak! [O kadar ucuz mu!]

Xiaomi, otonom sürüşün olanaklarını açıkladığı bir konferansta ilk elektrikli arabası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çinli teknoloji devi Xiaomi, bu elektrikli otomobilin tahmin edilenden daha uygun fiyatlı olacağını söylüyor. Tesla gibi rakiplerine pazarı dar etmeye gelen otomobilin gelin detaylarına yakından bakalım.

Çin hükümetinin bu projeyi daha önce ufak tefek sorunlarla baş ederek yapacağını duymuştuk. Son gelen bilgilere göre Xiaomi’nin bu elektrikli otomobili hangi segmente yerleştireceği de ortaya çıkmış görünüyor.

Otomobilin fiyatı ortaya çıktı

Bir yıl önce şirket Çin sosyal ağı Weibo’da insanlara bir soru yöneltmişti. Xiaomi’nin sunacağı bu elektrikli arabanın fiyatının ne olabileceğini soran firma sorunun yanıtı almış gibi görünüyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu 43.500 € olan fiyata oy kullanmışlardı. Çinli firma bu fiyatın aşağısında daha uygun bir fiyatla elektrikli aracını satışa sunmayı hedefliyor.

Projeye 500 milyon Euro tutarında yatırım yapılmış ve diğer şirketlerle ortaklıklar kurulmuştu. Xiaomi’den gelen bilgilere göre, bu aracın piyasadaki en ucuz elektrikli otomobiller arasında olacağı konuşuluyor.

Muhtemelen iki versiyon olacak

Bu elektrikli otomobilin iki versiyonu sunulacak: daha ucuz versiyon 400W ile çalışacak, diğeri ise 800W’lık daha güçlü bir bataryayla güçlü bir sürüş sistemi ve daha fazla sürüş özellikleri getirecek.

LiDAR tarayıcı ve radar üreticisi olan HESAI, projeye ilk katılan firmalardan biriydi. Bu firma otonom sürüşün ayrılmaz bir parçası olacak.

ADAS olarak adlandırılan sistem sayesinde: Aracın önündeki ve arkasındaki diğer araçları, nesneleri ve insanları tespit edebilir ve ayrıca sürücünün kör noktasında herhangi bir araç olup olmadığını kontrol edilebilecek.

Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobili, 2024 yılında yıllık 300 otomobil üretimi ile seri üretime başlaması bekleniyor. Aracın giriş seviyesi donanım fiyatı, kullanıcılara sorulan 44 bin euroyu geçmeyecek. Bu fiyat, Amerikan rakibi Tesla’dan daha düşük bir fiyat olacak.

Elektrikli arabanın fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gereksiz pahalı mı yoksa tahmini fiyatı kabul edilebilir seviyede mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.