‘Verimli’ mesai: 14 ay çalıştı, 694 bin lira tazminat aldı

Emlak İştirak Bankası Genel Müdürlüğü vazifesinde 14 ay kaldıktan sonra vazifeden alınan Deniz Aksu’ya maaşının ve idare şurası üyeliği fiyatının dışında, 694 bin lira da tazminat ödendi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran; bu tazminat TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komitesi toplantısında tartışma konusu oldu. Mevcut Genel Müdür Nevzat Bayraktar, ‘Bankacılık tazminatı olarak ödendi’ diyerek verilen parayı savundu.

SAYIŞTAY, YARGIYA İNTİKAL ETMESİNİ İSTEDİ

Sayıştay ise ödenen tazminata karşı çıkarak mevzunun yargıya intikal ettirilmesini istedi. Sayıştay , “İş akdi feshedilen Genel Müdüre 694 bin 820 lira olarak yapılan ödemelerin isimli ve idari takibinin yapılarak tahsilatının sağlanması önerilir” görüşünü bildirdi. Bahsin yargıya intikal ettirilmesini de istedi.

Deniz Aksu, Albaraka İştirak Bankası Genel Müdür Yardımcılığı yaparken Ağustos 2018’de Emlak İştirak Genel Müdürlüğü ve idare konseyi üyeliğine atandı. Aksu 14 ay sonra Ekim 2019’da misyondan alındı.

KİT Komitesi Lideri AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “O, idarenin takdirinde, idare gerekirse teftişe verir yahut bakanlık teftişe verir, mevzu incelenir” diyerek bahsin incelemede kalması için oylama yaptırdı ve TBMM KİT Komisyonu’nun bu mevzuyu incelemede tutması kararlaştırıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.