Vahit Kirişci: Sulama konusunu Türkiye’nin gündeminden düşüreceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Etlik Tesisleri’nde, DSİ’nin makine parkında yer alan 2 bin 87 iş makinesine 70 adet daha yeni ekskavatör (kepçe) kazandırılması için düzenlenen teslim merasimine katıldı.

Bakan Kirişci, 2024 yılına kadar makine parkına kazandırmak istedikleri 650 makineden 70’ini bugün parka kazandıracaklarını belirterek, “Bu 70 adet ekskavatör ve yeniden 650 adet toplam aracın makine parkımıza kazandırılması ile 0-10 yaş aralığındaki araçlarımızın toplam makine parkı içerisindeki hissesinin yüzde 55’lere çıkacağı tarafında bir bilgi aldım. Bundan da sahiden keyifli oldum.” dedi.

“Sulama konusunu gündemden düşüreceğiz”

Bakan Kirişci, DSİ’nin değişen teknolojiye ayak uydurduğunu belirterek, “Bu alacağımız ve şu anda aldığımız araçlarımız da teknolojik olarak bu manada bizim gereksinimlerimizi karşılayabilecek durumda. Bu kurum her şeyin en uygununa layık. Bu güzide kurumu makine parkları ile insan kaynakları ile stratejik planları ile takip etmemiz, geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye, su zengini bir ülke değil. Buna karşın suyun en verimli halde kullanılması konusu Devlet Su İşleri’nin alanına giriyor. Bir yerde suyu toplayacağız, topladığımız suyu, suya gereksinimi olan ile kesinlikle buluşturacağız. O alana getirdikten sonra da uygun teknolojilerle bunların en çağdaşı olanlarıyla onların tarlaya, bağa, bahçeye verilmesini sağlayacağız. Bu mevzuda öğrencilik yıllarıma atıfta bulunayım; ‘Türkiye’de 8,5 milyon hektarlık sulanabilir tarım alanı var’ derdik. Sulanmayan alan kısmı prestijiyle söylüyorum; artık bu 2 milyonun altına düşmüş durumda. Önümüzdeki yıllarda buna da çok büyük bir sürat vereceğiz. 10 yıllar sürecek bu süreci, son atılımımızla çok daha kısa müddete çekerek bu sulama konusunu Türkiye’nin gündeminden düşüreceğiz.” diye konuştu.

“DSİ’nin hudutları aşan hizmetleri var”

DHA’nın haberine nazaran Bakan Kirişci, programa katılmadan evvel Ukrayna Tarım Bakanı ile görüştüğünü vurgulayarak, “Devlet Su İşleri’nin hizmetlerine muhtaçlar. İnşallah o çalışmaları da başlatacağız. Bir taraftan araç gereç, makine parkı öbür taraftan da taşkınlar yahut sulama hizmetlerinin hepsini konuştuk. İnşallah orada DSİ’ye ve DSİ üzerinden de özel bölümümüze çok büyük bir fırsat alanı doğacak. DSİ, yalnızca yurt içinde değil sonlarımızın ötesinde bizim gönül coğrafyamızda kendine verilen misyonları layıkıyla yerine getiren bir kuruluşumuz. DSİ’nin hudutları aşan hizmetlerinin olduğunun bilinmesini istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.