Uzmanından havuz ve deniz uyarısı

Yaz tatiline çıkacakları uyaran Op. Dr. Aylin Koç Akbay, havuz kimyasallarının gözlere önemli ziyanlar verdiğini söyledi.

Özellikle rastgele bir kişi kontakt lens kullanıyor ya da rastgele bir göz cerrahisi geçirdiyse o bireyde enfeksiyona yatkınlık oranının arttığını belirten Op. Dr. Aylin Koç Akbay, “Düzgün temizlenmeyen, yanlış kimyasal unsur kullanılarak temizlenen havuzlarda enfeksiyon riski her vakit mümkündür. Ayrıyeten bu durum bulaşıcıdır. Oluşan enfeksiyon, korneada ize neden olabilir” açıklamasını yaptı.

“KONTAKT LENS, ENFEKSİYONUN YAYILMASINI HIZLANDIRIYOR”

Op. Dr. Aylin Koç Akbay, “Eğer hasta, kontakt lens kullanıyorsa havuzda var olan kimyasal hususlar, kornea yüzeyinde mikro travmatik bir hasar yaratarak enfeksiyonun daha süratli yayılmasına neden olabilir. Bu da korneada ülser görülmesine sebep olur. Ülser oluşursa da hastada görme kaybı olabilir. Görme kaybının oranları ise değişmektedir” halinde konuştu.

“BULANIKLAŞMA VARSA DOKTORA GİDİN”

Enfeksiyon belirtilerini sıralayan Op. Dr. Aylin Koç Akbay, “İlk bulgular kızarıklık, kaşıntı, önemli ağrı, ışığa hassasiyet, görmede yavaş yavaş bulanıklaşma ile olur. Bulanıklaşma çoklukla tek taraflı başlar, nadiren çift gözle devam eder. Bu belirtileri olanlar kesinlikle doktora gitmelidir. Kendi başlarına nazaran ilaç, asla kullanılmamalıdır. Zira bilhassa kimi ilaçlar, korneada daha önemli hasarlara neden olup olayı daha da dramatik hale getirebilir. En fazla yapabilecekleri şey ise yapay gözyaşı kullanmalarıdır” dedi.

“KİMYASALLAR LENSİN ÜZERİNDE BİRİKİYOR”

Yaz tatiline gitmeden evvel bireylerin kesinlikle göz muayenesi yaptırması gerektiğini söz eden Op. Dr. Aylin Koç Akbay, şunları söyledi:

Hem görme düzeylerini öğrenmek hem de düzgün lens kullanıp kullanmadıklarına bakmak değerlidir. Türkiye’de aylık lens kullanımı yaygın. Lakin yaz aylarında kesinlikle günlük lens kullanılmalıdır. Zira yazın güneşten korunmak için sürülen kremler, havuz ve denize giriş, makyaj materyal kullanımı artması üzere durumlarda bu unsurlar, kontakt lensin üzerinde birikir. Bu da enfeksiyon sıklığını arttırır. Bu yüzden mümkünse havuz ve denize lensle girilmesin. Zira enfeksiyon bir defa oldu mu tedavi etmesi güç olabilir. Ayrıyeten yüzücü gözlüğü kaliteli seçilsin. Öğlen saatinde dik vuran güneşe de kesinlikle güneş gözlüğü ile çıkılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.