Ulusal antrenörün yetiştirdiği Libyalı boksör dünyanın en düzgünleri ortasında girdi

Libyalı boksör Malik Zinad, 26 Haziran’da Brüksel’de düzenlenen WBC şampiyonasında 20’nci maçına çıktı. Ulusal antrenör Furkan Derbazlar’ın antrenörlüğünü yaptığı Zinad, Arjantinli rakibi Ezequiel Osvaldo Maderna’yı 10 rauntluk gayretin akabinde yenerek, galibiyete ulaştı. Böylece 20 maçta 16’sı nakavt olmak üzere mağlubiyetsiz 20 galibiyet alan Malik Zinad, dünyanın en uygun boksörlerinin yer aldığı dünya hafif ağır sıklet klasmanında bin 212 boksör ortasında 43’üncü sıraya yükseldi.

DERBAZLAR’IN BOKSÖRÜ DÜNYANIN EN UYGUNLARI ORTASINA GİRDİ

Libyalı profesyonel boksör Malik Zinad, geçtiğimiz yıl Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen ‘WBC Mediterranean’ unvan maçında WBC Akdeniz hafif ağır sıklet şampiyonu olmuştu. Malik Zinad’ın antrenörlüğünü yapan Ulusal antrenör Furkan Derbazlar da, Türkiye boks tarihinde WBC kemeri alan antrenörlerden biri olmayı başarmıştı.

Dünya hafif ağır sıklet klasmanında bin 212 boksör ortasında 43’üncü sıraya yükselmeyi başaran Malik Zinad, sikletinde bulunan Canelo, Dmitrii Bivol, Callum Smith ve Gilberto Ramirez üzere dünyaca ünlü süperstar boksörlere daha da yaklaştı. World Boxing Foundation (WBF) milletlerarası hafif ağır sıklet, Bartender Boxing (BBO) hafif ağır sıklet, International Boxing Organization (IBO) kıtalar ortası hafif sıklet ve World Boxing Council (WBC) Akdeniz hafif ağır sıklet unvanları olmak üzere dört farklı itibarlı şampiyonada ismini en uygunlar ortasına yazdırmayı başardı.

“ÇOK BÜYÜK TERTİPLERDE GAYRET EDİYORUZ”

Furkan Derbazlar, amaçlarının en üst sıralarda yer alarak, büyük maçlara çıkmak olduğunu söyledi. Dünyanın en güzel boksörleri ortasına girmeyi başaran Malik Zinad’ın başarısı için takım olarak büyük çabalar verdiklerini anlatan Derbazlar, “Güçlü bir grubumuz var. Destekleyenlerimiz sayesinde üstesinden gelemeyeceğimiz maç yok diyebilirim. Çok büyük tertiplerde uğraş ediyoruz. Çok heyecanlı, gerilimli ve güç bir süreçten geçiyoruz. Gerçek ve disiplinli çalışarak sıkıntı rakiplerin karşısında üstünlük elde ediyoruz. Bu sürecin sonunda elde ettiğimiz muvaffakiyetler her şeyi unutturuyor” dedi.

“LİBYALI BOKSÖRÜN MUVAFFAKİYETLERİ ARTTIKÇA ÜLKEMİZE DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERİYORLAR”

Derbazlar, “Yabancı bir boks kadrosunda bir Türk antrenör olarak muvaffakiyetler elde etmek, motivasyonumu artırıyor. Memleketler arası boks şampiyonalarında Türkiye’nin ismini duyuruyoruz ve ülkemize hürmet ve sevgi artıyor. Bilhassa Libyalılar artık beni çok güzel tanıyor. Libyalı boksörümüzün muvaffakiyetleri arttıkça ülkemize daha çok ilgi gösteriyorlar. Maksadım evvel ülkemde sonra da tüm dünyada büyük başarılara imza atan bir antrenör olarak tanınmak. Kendi yetiştirdiğim ulusal atletleri da Türk bayrağı altında uğraş edebilmek ismine bu düzeylerde görmeyi çok istiyorum. Bu amacımı gerçekleştirmek için azimle çalışmaya devam ediyorum” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.