Ukrayna: Rusya ile heyetler ortası müzakere süreci askıya alındı

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, ülkesi ile Rusya ortasındaki heyetler ortası müzakere sürecinin askıya alındığını söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatıyla ilgili açıklama yapan Mihail Podolyak, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’daki durumun çok değiştiğini belirtti.

Rusya idaresinin bunu hala anlamadığını öne süren Podolyak, Rusya’nın değişiklikleri dikkate almaması nedeniyle Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaşın sona erdirilmesine ait heyetler ortası müzakere sürecinin askıya alındığını aktardı.

Podolyak, “Müzakere süreci Ukrayna’da olayların nasıl geçmekte olduğuna bağlı. İstanbul Bildirisi’nden sonra değerli bir değişiklik yahut ilerleme olmadığı için süreç askıya alındı. Rusya hâlâ basmakalıp kanısını koruyor” dedi.

“Rusya, savaşın 82. gününe gelindiğinde bile genel olarak Ukrayna’daki durumun en başından beri düşündükleri ile tıpkı olmadığını anlamadı” diyen Podolyak, “Ancak şunu vurguluyorum; rastgele bir savaş yeniden de müzakere masasında sona erecektir” tabirlerini kullandı.

Rusya ve Ukrayna heyetleri, ateşkesin sağlanması için Belarus’ta Gomel ve Brest kentlerinde 3 sefer, Türkiye’de İstanbul’da 1 kere yüz yüze müzakerelerde bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.