Türkiye’de caretta caretta alarmı: Bu yıl yuvalama beklentimiz düşük

Türkiye’nin milletlerarası ehemmiyete sahip sulak alanlarından Çukurova Deltası’nın en geniş lagünü olan Akyatan ile Akdeniz ortasında yer alan Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Alanı, yeşil deniz kaplumbağaları ve caretta carettaları ağırlamaya başladı.

Hava sıcaklığının yükselmesiyle gece yaklaşık 22 kilometrelik kıyıya çıkan anaç kaplumbağalar, kazdıkları kumsala yumurtalarını bıraktıktan sonra tekrar denize dönüyor.

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar 7. Bölge Müdürlüğü ile Doğal Hayatı Müdafaa Vakfı vazifelileri de gece kıyıya çıkan deniz kaplumbağalarına marka takıp ölçümler yapıyor.

Gündüz de deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı bölgeleri belirleyen vazifeliler, öteki hayvanların yumurtalara ziyan vermemesi için demir tel yerleştiriyor.

“GEÇEN YIL 434 YUVAMIZ VARDI”

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, deniz kaplumbağalarının Hatay’dan Mersin’in Anamur ilçesine kadar kıyı boyunca geniş bir alanda yuva yaptığını söyledi.

Bu alanlarda Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğünün denetiminde sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle çalışmalar yürüttüklerini aktaran Çangır, uzman biyologların kıyıya çıkan deniz kaplumbağaları üzerinde incelemeler yaptığını belirtti.

Çangır, 22 kilometrelik Akyatan kumsalının deniz kaplumbağalarının değerli yuvalama alanlarından olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

Adana’nın Akyatan kumsalında geçen yıl 434 yuvamız vardı. Bu 434 yuvadan 10 bin 500 civarında deniz kaplumbağasını engin denizlerle buluşturduk. 2 yıl yüksek yuva sayısının akabinde 3’üncü yıl bir düşüş bekleniyor, dinlenme devri üzere. Geçen yıl 434 olan yuva sayısı şu ana kadar 200’ü geçti. Temmuz sonlarına kadar yuvalama devam edecek. Lakin bu yıl beklentimiz geçen yılın altında olacak diye düşünüyoruz.”

‘KAPLUMBAĞALARIN ENVANTERİNİ BELİRLEMEK İÇİN MARKA TAKIYORUZ’

Uzman Biyolog Mehmet Tural da 22 kilometrelik kıyıda 2006’dan bu yana deniz kaplumbağalarını müdafaa çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

İzleri takip edip devamında yuva olup olmadığını tespit ediyoruz. Şayet yuva varsa GPS kaydını alıyoruz ve denize olan uzaklığını hesaplıyoruz. Tıpkı vakitte burada doğal olan çakal ve domuz predasyonu var. Onu biraz daha azaltmak için yuvalara kafes atıyoruz. Aslında bu doğal bir süreç lakin kaplumbağa popülasyonunda ani düşüşler olmasın diye tespit ettiğimiz yuvaların bir kısmını kafeslerle müdafaaya çalışıyoruz. Akşam da gündüz yaptığımız üzere kumsalda yürüyüş yapıyoruz. Yumurtlamaya gelen dişi kaplumbağayı tespit ediyoruz, ölçümlerini yapıyoruz. Tıpkı vakitte Türkiye’ye gelen kaplumbağaların envanterini belirlemek için marka takıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.