Turizmcilerin Bodrum isyanı

‘Oteller doldu, rezervasyonsuz gelmeyin’ biçiminde beyanat veren turizmcilere kızan Bodrum Profesyonel Otelciler Derneği (BOYD) Lideri Serdar Karcılıoğlu, “Bu formda açıklamalar insanları farklı bölgelere yönlendiriyor. Doluluklar kâfi değil” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Kurban Bayramı için beklenen hareketlilik başladı lakin turizmciyi şad etmedi.

Bodrum Profesyonel Otelciler Derneği (BOYD) Lideri Serdar Karcılıoğlu, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Turizmci kendi ayağına kurşun sıkıyor. Hatta önüne gelen mikrofona ‘oteller doldu, rezervasyonsuz gelmeyin’ diye konuşan arkadaşların kendi otellerinin de söyledikleri üzere dolu olmadığı da farklı bir gerçek” dedi.

Karcılıoğlu, “Bu çeşit telaffuzlar otellerimize yapılmış en büyük ihanettir” derken; Bodrum kıyılarında eski bayramlara nazaran sessizliğin hakim olması da dikkat çekti.

‘ABARTILI AÇIKLAMALAR TURİZME İHANET ETMEKTİR’

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatili öncesinde turizmciler beklentilerini ve maksatlarını SÖZCÜ’ye anlattı.

Bodrum’da başlayan hareketliliğin yanlış yorumlanmaması ve abartılmaması gerektiğini belirten turizmciler gerçek dışı açıklamalardan kaçınmaları gerektiğini belirttiler.

“Özellikle konaklama bölümü içerisinden kimi arkadaşların bu çeşit gerçekdışı beyanatlarını kınıyorum” diyen Karcılıoğlu, ” Evet, maliyetlerinin altında yalnızca sıcak paraya olan muhtaçlıktan satılan odalarda gözle görülen bir doluluk olabilir lakin bunu ayakları yere basan gerçek maliyetlerle oda satmayan çalışan tesislerimiz için söylememiz mümkün değil” diye konuştu.

YANLIŞ BEYANATLAR FARKLI YERLERE YÖNLENDİRİYOR

“Kısaca genel olarak bu bayram döneminde ortalama dolulukta yüzde 60-65’i yakalayabilirsek büyük bir muvaffakiyet yakalamış oluruz” diyen Karcılıoğlu, şöyle devam etti:

“Bu ortada sıkışık trafik ve insan sayısındaki artışın gerçekte son 2 yıldır ikinci konutlara olan yoğunluğun hepsinin otelleri doldurduğu manasına gelen bu gerçek dışı beyanatlar, Bodrum’a gelme planı yapan insanları öbür bölgelere yönlendiriyor.

Bu telaffuzlar ‘bak Bodrum otelleri doluymuş sen niçin dolduramadın” eleştirisi alan profesyonel yöneticilerimize büyük darbe vuruyor ve hükümetin bu tabirlere bakarak vergi memurlarını otellere yönlendirmesine neden oluyor.

Zaten sorunda ve büyük bir borç yükü altında olan otellerimiz böylelikle gerçekdışı beyanatların altında kalıyorlar.”

‘ARAYAN SORAN ÇOK, GELEN YOK’

Yalıkavak Mahallesi’nde pansiyon işletmeciliği yapan evli ve iki çocuk annesi Ayşen İnci, “Kurban Bayramı rezervasyonu için evvelden çok insan arardı artık arayanlar yüzde 50 azaldı” dedi.

“Arayan soran çok lakin fiyatları duyunca bir diğer bayrama erteleyelim diyorlar” diyen İnci, şöyle konuştu:

“Yıllardır tatile gelen pansiyonumuza adeta abone olan beşerler var, yarısından fazlası ekonomik durumları yeterli olmasına karşın gelemediler.

Biz çok mazot, girdi ve masraflarımıza oranla yüzde 30 artırım yapabildik, neredeyse masrafımızı karşılamak emeliyle pansiyonu doldurmaya çalışıyoruz. İlçede doluluk oranı yüzde 100 diyenler var, vallahi bu bizde yok, kime sorduysak yüzde yüz dolu olanı da bulamadık, lahmacun üzere hayal satıyorlar galiba.”

‘YAZLIĞA GELENLERİ TURİST GÖRMEK YANLIŞSIZ DEĞİL’

Öte yandan, arife günü, yani bugün Bodrum kıyılarında eski bayramlara nazaran sessizlik hakim olduğu görüldü.

Dünyanın En Hoş Koyları Birliği’nin Genel Sekreteri Bodrumlu turizmci Galip Gür “Bodrum her bayramda kesinlikle yoğunluk yaşar. Bu bayramda da yoğunluk yaşanması olağandır. Fakat Bodrum yüzde 100 dolu diyebilmemiz için rezervasyon sistemlerinde yer aradığımız vakit hiçbir sonuç almamamız lazım lakin şu anda bayram ortasında 1 gece bile yer baktığımızda birçok tesiste yer var görünüyor” dedi.

“Ayrıca Bodrum’da artık çok büyük bir yerleşik nüfus var şu anda herkes yazlık meskenine gelmiş yahut gelme hazırlığı içersinde, dolayısı ile bu yoğunluğu Bodrum’a gelen turist sayısı ile karıştırmamak lazım” diyen Gür, şöyle devam etti:

“Daha evvelki yıllardaki bayramlara nazaran bu bayramın biraz daha az yoğunlukta geçeceğini iddia ediyorum.Bayramın birinci gününden sonra herkes kurbanı kestikten sonra tam doluluğa ulaşır diye düşünüyorum. Fakat yüzde 100 dolu demek yanlış olur. Her vakit iptaller olur. Münasebetiyle rezervasyon yapmadan gelmeyin demek daha yanlışsız olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.