Tunus Yüksek Seçim Heyeti, anayasa referandumunun kesin sonuçlarını açıkladı

Tunus Yüksek Seçim Heyeti Lideri Faruk Buasker, 25 Temmuz’da referanduma sunulan anayasa taslağının kabul edildiğini ve yeni anayasanın Cumhurbaşkanı Kays Said’in onayının akabinde yürürlüğe gireceğini söyledi.

Buasker, referandumun kesin sonuçlarını açıklamak için başşehir Tunus’ta basın toplantısı düzenledi.

Referandumun sonuçlarıyla ilgili yapılan itirazların akabinde kesin sonuçları açıkladıklarını belirten Buasker, “İdari yargı, referandum sürecinin şeffaf bir halde gerçekleştiğini teyit etti ve yolsuzluk suçlamalarını reddetti. Referandum süreci demokratik ve çoğulcu bir ortamda gerçekleşti.” dedi.

Kayıtlı 9 milyon 278 bin 543 seçmenden 2 milyon 830 bin 94’ünün oylamaya katıldığını ve bunlardan yüzde 94,6’sının “evet” oyu kullandığını kaydeden Buasker, “Yeni anayasa, Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından imzalandığı andan itibaren yürürlüğe girecek.” tabirini kullandı.

– TUNUS’TA SİYASİ KRİZ VE YENİ ANAYASA REFERANDUMU SÜRECİ

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını büsbütün kendisine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o vakte kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.