TikTok şahsî dataları onay almadan reklamlarda kullanacağı güncellemeyi geri aldı

Geçen ay, TikTok tarafından yapılan açıklamada Avrupa’daki kullanıcılara 13 Temmuz’dan itibaren müsaade vermese bile gayeli reklamlar sunmak için uygulama içi datalarını kullanmaya başlayacağı duyurulmuştu. Ancak gelen yansılar ve Avrupa Birliği’nin yeni düzenlemeleri sonrası şirket bu güncellemeyi yayınlamaktan vazgeçti.

Bir şirket sözcüsü , TikTok’un şahsileştirilmiş reklamları sürece biçimi hakkında paydaşlardan gelen sorularla ilgilenildiği için güncellemenin “duraklattığını” söyledi. 

KULLANICI DATALARI SAHİBİNİN ONAYI OLMADAN TİCARİ MAKSATLA KULLANILACAKTI

TikTok uygulamasını açan Türkiye’de dahil Avrupalı ​​kullanıcılar, şirketin datalarını maksatlı reklamlar için kullanmasına müsaade vermek için açık istek göstermeleri gerekiyordu. Yeni yayınlanacak güncellemeyle kullanıcı bilgilerini maksatlı reklamlarda kullanmak için “meşru menfaat” olarak bilinen yasal bir temele dayanarak kullanıcının onay gereksinimini ortadan kaldırmayı planlıyordu.

Ancak Avrupa Birliği’nde son yıllarda kullanıcı datalarının kapalılığı konusunda yasal düzenlemelerde artış yaşanıyor. İtalya’nın bilgi müdafaa yetkilileri, Avrupa Parlamentosu’nda alınan karalarlar sonrası TikTok’a yaklaşan değişiklik hakkında resmi bir uyarı yazısı gönderdi ve şirketin planlanan saklılık ayarlarının Avrupa zımnilik maddelerine nazaran hata olduğunu belirtti. İtalya, şirkete gönderdiği ikaz yazısında legal faiz koşulunun kullanıcıların onayı olmadan kullanılmaması gerektiğini belirtildi. Gelen yansılar üzerine bugün Türkiye dahil birçok ülkeyi ilgilendiren bu güncelleme şimdilik TikTok tarafından geri çekildi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.