Tekirdağ’da ayçiçeği tarlalarında “çayır tırtılına” karşı dron ile ilaçlama yapılıyor

AK Parti Merkez Karar ve İdare Heyeti Üyesi Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Süleymanpaşa ilçesinde çayır tırtılından etkilenen bölgelerde inceleme yaparak çiftçilerle görüştü.

Tarım ve Orman Müdürlüğü takımlarından ilaçlama çalışmaları hakkında bilgi alan Yel, AA muhabirine Trakya’da çayır tırtılının eserlere ziyan verdiğini söyledi.

Çayır tırtılı zararlısı ile gayret edebilmek için yayınlanan Tarım ve Orman Bakanlığı genelgesi doğrultusunda insansız hava araçları ile gayrete müsaade verildiğini hatırlatan Yel, “Başta Süleymanpaşa ilçemiz olmak üzere Hayrabolu, Malkara, Çorlu ilçelerimizin çeşitli mahallelerinden çiftçilerimizin bizlerden talepleri oldu. Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün çalışmaları sonucunda bu mevzu ile ilgili tespitler yapıldı. Tekirdağ’da bu yıl 1 milyon 600 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldı. Bu alanın 25 bin dekarında çayır tırtılı zararlısı görülmekte.” dedi.

Bu alanlarda ilaçlama yapılacağını söz eden Yel, kentte 8 insansız hava aracı ile takımların ilaçlama yaptığını kaydetti.

Ekiplerin günde 1000 dönüm alanda ilaçlama yaptığını söz eden Yel, “İlaçların çok tesirli olduğunu görüyoruz. Yapılan çalışmaları yerinde inceledik, sonuçlarını gördük. Çiftçilerimizin taleplerine anında karşılık vererek devletimizin yanında olduklarını gösterdik.” diye konuştu.

Kentte çiftçilik yapan Kazım Özer de ilaçlamaların yararlı olduğunu lisana getirdi.

Devletin çiftçinin sıkıntısına derhal tahlil bulduğunu belirten Özer, “Mahallemizde 4 bin dekar alanda çayı tırtılı istilası var. Devletimize kahrımızı ilettik, devletimiz süratli bir biçimde bize yardıma koştu. Dronlar geldi ve 24 saat boyunca ilaçlama yapıyorlar. Devletimize çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.