TEI ve BOTAŞ ortasında kritik imza

TEI Eskişehir Yerleşkesi’nde düzenlenen imza merasimine, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, TEI Programlar Yöneticisi Ahmet Kain, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı M. Talha Pamukçu ile şirket yetkilileri katıldı. BOTAŞ ile imzalanan protokole nazaran, TEI; BOTAŞ envanterinde bulunan tüm gaz türbinleri için mühendislik dayanağı verilmesi, yerlileştirme, yenileştirme ve verimlilik çerçevesinde yapılacak çalışmalar ile bakım ve servis mevzularında takviye verecek. Geçtiğimiz aylarda BOTAŞ’ın kullandığı bir gaz türbininin bakım ve tamiratı için çalışmaya başlayan iki şirket, bu mutabakatla birlikte iş birliklerini envanterde yer alan bütün gaz türbinleri için genişletmiş oldu. Ayrıyeten protokol çerçevesinde, TEI’nin geliştireceği gaz türbini ve doğal gaz kompresörleri hususlarında da BOTAŞ ile ortak çalışma yapılacak.

Özellikle son 8 yılda tasarladığı, geliştirdiği, çalıştırdığı ve ürettiği 11 ulusal ve 1 yerli havacılık motoruyla Türkiye’nin havacılık motorlarında öne çıkan şirketi olan TEI; geçtiğimiz haftalarda, 6.000 lbf itki üretecek, Türkiye’nin birinci ulusal turbofan motoru TEI-TF6000’i tanıtmıştı.

“TÜRKİYE’DE DIŞA BAĞIMLI OLAN HAVACILIK KESİMİNDEKİ TAKVİYE VERECEĞİMİZ ALANLARA DA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Düzenlenen imza merasiminde konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Akşit, “Yavaş yavaş Türkiye’de dışa bağımlı olan havacılık bölümündeki takviye vereceğimiz alanlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz. BOTAŞ’la bugün imzaladığımız bu protokol bunun en hoş örneklerinden biri oldu. Husus memleketler arası siyasette da yeni durumda. Rusya’nın bakımını yapıp alamadığı kompresörde ne kadar zahmet yaşadığı herkesin malumu, o yüzden bu tip teknolojilerde bakım ve tamirin en azından yerli olarak yapılması ve ulusallaştırılması, hem BOTAŞ’ın hem tüketicilerin doğalgaz arzı ve tüketiminin aksamadan devam etmesi konusunda kıymetli bir iş birliğinin başlangıcı olduğunu düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

“İNŞALLAH BU İŞ BİRLİĞİ BUNDAN SONRAKİ SAFHALARDA DA FARKLI SEKMENLERDE DE ARTARAK DEVAM EDECEK”

Önümüzdeki süreçte farklı iş birliklerine de imza atmayı hedeflediklerini belirten BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, “İki ve kıymetli güzide kuruluşun yaptığı çok kıymetli bir iş birliği mutabakatı imzaladık. İnşallah ülkemiz için iyi uğurlu olsun. Çok kritik süreçlerden geçtiğimiz, güç krizinin daima gündem olduğu bu devirde burada savunma sanayi uyumunda TEİ üzere çok kıymetli başarılara imza atmış, alanında değerli çalışmalar yürütmüş değerli kuruluşumuzun genel müdürünün de ve çalışma arkadaşlarının da ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda, inşallah bizim doğalgaz sistemimizin çok değerli ögesi olan doğalgaz kompresör ve tribünlerini servis ve bakımları ile alakalı geniş ölçekli bir iş muahedesini bugün imzalamış bulunmaktayız. İnşallah bu iş birliği bundan sonraki safhalarda da farklı alanlarda da artarak devam edecek. Bu umut ve beklentiyle iyi olmasını diliyorum. En kısa vakitte da bu yapmış olduğumuz iş birliğini alanda yerlileşme ve millileşmeyle alakalı sonuçlarını birlikte görmüş oluruz” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.