Tarım Üretici Fiyat Endeksi’ndeki 87 husustan 62’sinin fiyatı arttı

Son aylarda birbiri gerisine rekorlar kıran besin enflasyonunu düşürmek için hükümet talimatla tedbir almaya çalışırken tarımda maliyet artışlarını gösteren Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi’nde (Tarım-ÜFE) rekor kırıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına nazaran temmuz ayı Tarım-ÜFE evvelki aya nazaran yüzde 5, bir yıl evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 157.89 arttı. Tarım- ÜFE’deki on iki aylık ortalamalara nazaran ise yüzde 79.39 oldu. Aylık artışın en yüksek olduğu alt küme yüzde 22.47 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar olurken bu kümedeki yıllık artış ise yüzde 119.14 oldu. Alt kümeler yıllık artışlara nazaran sıralandığında en yüksek artış yüzde 256 ile lifli bitkilerde oldu. Endekste kapsanan 87 husustan 17’sinin ortalama fiyatında azalış, 62’sinin fiyatında ise artış görüldü.

KIŞ AYLARI KORKUTUYOR

Canlı kümes hayvanları alt kümesindeki artışı pahalandıran Tavuk Üreticileri Birliği Lideri Abdullah Koç, “Bu ay yalnızca kömür fiyatları yüzde 50 zamlandı. Bunun yanı sıra geçen yıl 30 kuruşa aldığımız bir kilo talaşı bugün 4 liraya alıyoruz. Bunlara karşın tavuğu hâlâ ziyanına satıyor üretici. Bu ziyanına satış sürerse üretici kalmaz seneye, tavuk fiyatları daha da artar. Şimdilik hava sıcak ısıtma maliyetimiz yok, havalar soğursa ne yapacağımızı fiyatların ne olacağını bilemiyoruz” dedi.

Türkiye Ziraatçiler Derneği Lideri Hüseyin Demirtaş ise şöyle konuştu:

“Üreticinin girdileri ortalama yüzde 250 arttı, yıllık Tarım-ÜFE yüzde 157 arttı diyor TÜİK. Bu ayki artışa bakınca hayvanlar ve çeltik öne çıkıyor. Demek ki önümüzdeki aylarda bunların raf fiyatları da zamlanacak. Esasen üretici ve yetiştiriciler şimdiden kara kara kış aylarını düşünüyor bu seralar, kümesler, ahırlar nasıl ısınacak bu güç fiyatlarıyla? Şayet samimi olarak besin enflasyonunu düşürmek istiyorsak hemen üreticinin girdilerine bir tahlil bulmalıyız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.