Rusya duyurdu: Harpoon füzelerini ve HIMARS roket sistemini vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askerlerinin Ukrayna’da savaştaki aksiyonlarına ait açıklamalarda bulundu.

İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli füzelerle Rus hava kuvvetlerinin Harkiv bölgesinde Çuguyev kentinde Ukrayna ordusunun 92. Mekanize Birliğinin süreksiz konuşlandığı noktaya yaptığı hücum ile 200’e yakın Ukrayna askerinin vurulduğunu belirterek, askeri nesnelere yönelik taarruzlarının sürdüğünü tabir etti.

Konaşenkov, havadan fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle Odessa’da bir sanayi kuruluşunun binalarının birinde bulunan NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya gönderilen “Harpoon” gemisavar füzelerinin saklandığı bir deponun imha edildiği bilgisini paylaşarak, karadan fırlatılan yüksek hassasiyetli silahla Donetsk bölgesindeki Krasnoarmeysk yerleşim ünitesi yakınlarında ABD üretimi HIMARS yüksek performanslı topçu roket sisteminin fırlatıcısı ve nakliye aracının vurulduğunu aktardı.

Konaşenkov, Rus savaş uçaklarının Donetsk bölgesindeki Slavyansk yakınlarında havada Ukrayna hava kuvvetlerine ilişkin Mi-17 askeri helikopteri vurduğunu belirterek, hava savunma sistemlerinin Harkiv bölgesinde Velikaya Kamışevaha’da Ukrayna’ya ilişkin Su-25 savaş uçağını ve Bolşiye Prohodı yakınlarında bir insansız hava aracını düşürdüğünü kaydetti.

Konaşenkov ayrıyeten, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 257 uçak, 140 helikopter, 1558 insansız hava aracı, 355 hava savunma füze sistemi, 4 bin 84 tank ve zırhlı araç, 747 çok namlulu roketatar, 3 bin 151 obüs ve havan topu, 4 bin 379 özel askeri araç yok edildi” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.