Pentagon birinci defa kabul etti: Ukrayna’ya anti-radar füzeleri gönderdik

ABD Savunma Bakanlığı Savunma Politikaları’ndan Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, ABD‘nin Ukrayna‘da kullanılması için “bir miktar” füze gönderdiğini açıkladı.

Colin Kahl, ne çeşit anti-radar füzesinin gönderildiği, kaç adet füzenin sağlandığı yahut ne vakit gönderildiğine dair ayrıntı vermedi.

Daha evvelki askeri yardımlarda kelam konusu füzenin gönderildiği açıklanmasa da Kahl, Ukrayna’nın hava kuvvetlerinin güçlü kalmasını sağlamak için pek çok dayanak sağladıklarını söyledi.

Kahl, ABD’nin, Ukrayna’ya Sovyet periyodundan kalma Mig-29 savaş uçaklarının yedek modülleri gönderdiğine dikkat çekerek, gönderilen füzelerin Rus radarları ve sistemleri üzerinde tesirleri olabileceğini kaydetti.

Kahl ayrıyeten Pentagon‘un Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık silah paketi takviyesini açıkladı. Bu, şimdiye kadar ABD’den Ukrayna’ya verilen en yüksek silah paketi dayanağı oldu.

Bu paketle ABD, şubat ayından bu yana Ukrayna’ya toplam 9,1 milyar dolarlık güvenlik yardımı sağlamayı taahhüt etmiş oldu.

‘AGM-88 HARM FÜZESİNİN GÖNDERİLDİĞİ’ İDDİASI

CNN’e konuşan bir savunma yetkilisi, gönderilen füze cinsinin AGM-88 HARM isimli yüksek süratli anti-radyasyon füzesi olduğunu belirtti.

Raytheon firması tarafından üretilen ve 30 milin üzerinde bir menzili olduğu düşünülen havadan karaya taktik akın füzesinin, S-400 üzere Rus uçaksavar radar sistemlerini dahi amaç almak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Ukraynalılar, HARM füzelerini aldıklarını yahut kullandıklarını kamuya açıklamasa da son günlerdeki saha raporlarının kelam konusu füzelerin kullanıldığına işaret ettiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.