Ordu tarımda randıman ve kaliteyi ‘bombus arısı’ ile arttıracak

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen ziraî faaliyetlerde verimliliği artırma çalışmaları artıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin tohumdan yetiştirerek deneme seralarında ürettiği fidelerde randımanı ve kaliteyi artırmak için doğal tozlaşmayı sağlayacak bombus arıları, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü iş birliği ile seralara yerleştirilirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin seralarında takip edilecek bu çalışma, ileriki yıllarda örtü altı zerzevat yetiştiriciliği yapan üreticilerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Lideri Ahmet Ultav, zerzevat yetiştiriciliği ile ilgili kimi deneme çalışmalarının yapıldığını aktararak yeni bir çalışma olan bombus arılarının seralarda kullanılmaya başladığını söyledi. Çalışma hakkında bilgi veren Daire Lideri Ultav, “Bu yıl üreticilerimize dağıtımını yaptığımız yazlık zerzevat fidelerini tohumdan yetiştirdik. Yetiştirdiğimiz yazlık zerzevat fidelerini seramıza dikip fideden hasada kadar gelişimlerini gözlemliyoruz. Bunun yanında randıman ve kaliteyi artırmaya yönelik de kimi çalışmalarımız var. Bu çerçevede Ordu Arıcılık Araştırma Enstitümüzle iş birliğinde bir adet bombus arısı kolonisini seramıza yerleştirdik. Bu sayede randıman ve kaliteyi artırmak istiyoruz” dedi.

Seralarda yapılan bu çalışmanın gözlemlenerek ileriki yıllarda örtü altı zerzevat yetiştiriciliği yapan üreticilerde de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Daire Lideri Ultav, şöyle konuştu: “Bilindiği üzere seralar ziyanlı böceklere karşı file ile kapatıldığı için doğal tozlaşmayı sağlayan arılar sera içerisine giremiyor. Bu durum randıman ve kalite kaybıyla birlikte eserde form bozukluklarına sebep oluyor. Buna karşılık seralarda tozlaşma sağlamak hedefiyle birtakım kimyasallar yahut çiçeklerin silkelenmesi üzere personelliği ve maliyetleri artıran uygulamalar yapılıyor. Bu uygulamaların yerine sera içerisine bombus arısı kolonisi bırakılarak doğal tozlaşma sağlanabiliyor. Bizler de yaptığımız bu çalışmayla bombus arısı uygulamasının seralarda ne halde yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini gözlemliyoruz. Kısmetse önümüzdeki yıllarda bu uygulamayı örtü altında zerzevat yetiştiriciliği yapan üreticilerimize tavsiye edip yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.” 

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.