‘Ölüm Ejderhası’na ilişkin kalıntılar bulundu: 86 milyon yıl evvel yaşamış

Arjantin’de yaklaşık 86 milyon yıl evvel yaşamış ve “Ölüm Ejderhası” olarak isimlendirilen uçan bir sürüngene ilişkin fosil kalıntılar keşfedildi. Kanat genişliğinin 9 metre olduğu belirtilen sürüngenin keşfinde yer almış bir bilim insanı, yırtıcı hayvanın büyüklüğünün “korkunç bir görüntüye” sahip olduğunu belirtti. Çalışmanın başındaki kişi olan Leonardo Ortiz, “Biyolojik anlayışımızın hudutlarına meydan okuyan bir kanat açıklığına sahip bu cinsin bir zürafanınkine emsal bir uzunluğu var” tabirlerini kullandı.

DİNOZORLARLA BİREBİR VAKİTTE YAŞAMIŞ

Yırtıcıya ilişkin kalıntılar And Dağları’ndaki kayalıklar altında 86 milyon yıldır günümüze kadar korunmuş. Bu da uçabilen bu hayvanın, dinozorlarla birebir vakitte yaşadığı manasına geliyor. Prof. Ortiz, 2012’de Arjantin’deki bir hafriyat sırasında sürüngene ilişkin fosilleri birinci keşfeden paleontologlardan biriydi. Cinsin ismini Yunanca mevt ve ejderha sözlerine karşılık gelen “Thanatosdrakon amaru” olarak seçen Prof. Ortiz, daha evvel verdiği bir röportajda, “Bu formda isimlendirmek uygun görünüyordu: Vefat Ejderhası” demişti.

AVLANMAK İÇİN KANATLARINI KULLANAN BİRİNCİ YIRTICI

Kelam konusu sürüngenin, kuşların evriminden evvel tarih öncesi çağlarda avlanmak ve uçmak için kanatlarını kullanan birinci yırtıcı olduğuna inanılıyor. Prof Ortiz, buna karşın bu avcının muhtemelen vaktinin birçoklarını yerde geçirdiğini söyledi. Yırtıcının tarih öncesindeki hayat usulüne ait çok fazla ayrıntı bulunmasa da Prof. Ortiz, yırtıcıların farklı ebatlarda bir çift olarak keşfedilmesinin, bu çeşidin kümeler halinde yaşadığının delili olduğunu söyledi. (BBC Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.