‘Öğrenciler artık bir şişe su bile alamıyor’

Son aylarda yaptıkları çalışmalarla ekonomik krizin hem öğrenciler hem de veliler üzerindeki olumsuz tesirlerini ortaya koyan Veli-Der, yaptığı anket çalışmasıyla harçlıksız kalan öğrencilerin okul kantinlerinden bir şişe su bile alamadığını ortaya koydu.

Öğrenci Veli Derneği(Veli-Der), yaptığı anket çalışmalarıyla her geçen gün ağırlaşan ekonomik yükün hem veliler hem de öğrenciler üzerindeki olumsuz tesirlerini ortaya koymaya devam ediyor. Veli-Der Manisa Şubesi yaptığı açıklamada, Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen bir anket çalışmasında okul kantinlerinden alışveriş yapan öğrenci sayısının giderek azaldığını ve öğrencilerin artık ceplerinde harçlık olmaması sebebiyle kantinlerden bir şişe su bile alamadığını ortaya koydu.

“ÖĞRENCİLERİN BİR ŞİŞE SU ALACAK HARÇLIĞI YOK”

Yaşanan ekonomik krizin hem veliler hem de okul çağındaki çocuklar üzerindeki olumsuz tesirlerinin her geçen gün ağırlaştığını söz eden Veli-Der Manisa Şube Lideri Ayşe Işıl Gel, bilhassa son aylarda okul kantinlerindeki öğrenci yoğunluğunda azalma yaşandığını tabir etti.

Öğrencilerin artık ceplerinde kantinlerden bir şişe su bile alacak harçlığının olmadığını lisana getiren Veli-Der Manisa Şube Lideri Işıl Gel açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Ülkemizde artan ekonomik krizin biz veliler ve bilhassa okul çağındaki çocuklarımız üzerindeki tesiri gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Sağlıklı bir kuşak yetiştirmekten çok uzakta olduğumuzu artık bilimsel ve istatiksel çalışmalar yapmadan da okulların içerisinde yalnızca müşahedeler yaparak görmek mümkün.

Evvelki yıllarda kantinlerde sağlıklı besinlerin satılması için gayret sarf eden bizler, bu günlerde kantinlerden yiyecek içecek alamadığı için kantinin önünden bile geçmeyen çocukların azımsanmayacak kadar yoğunluğuna şahit olmaktayız. Zira öğrencilerin cebinde bir şişe su alacak harçlığı yok.

Edirne Şube’mizin gerçekleştirdiği Mayıs ayı anket çalışmasına nazaran; en az 593 öğrencinin yüzde 55’e yakını suyunu konuttan götürmekte yüzde 35’i okul kantininden günde tek bir küçük şişe su alabilmektedir. Ankara’daki okul kantinlerinde bir şişe su 2,50 lira, Antalya’da 3,50 Lira, İstanbul’da 2,50-4 lira, Manisa’da 3 lira, İzmir’de 3 lira fiyatında satılıyor. Bu fiyatlarla çocuklarımızın en temel haklarından biri olan suyu erişiminin artık mümkün olmadığını görüyoruz.”

“YENİ YAPILAN OKULLARDA SU MUSLUKLARI İÇİN AYRILAN ALAN YOK”

Açıklamasında bir öğrencinin ortalama 6 ile 8 saat ortasında günün okulda geçirdiğini ve bu nedenle bir öğrencinin günde ortalama olarak 1,5 litre su tüketmesi gerektiğini söyleyen Veli-Der Manisa Şube Lideri Işıl Gel kelamlarına şöyle devam etti:

“Eğer öğrenci büyükşehirlerde yaşıyorsa yolda geçen vakitle birlikte konuttan başka kaldığı vakit 10 saate kadar çıkabilmekte. O vakit cebinde harçlığı olmayan bir öğrenci gün içinde tüketmesi gereken 1,5 litre suya nasıl ulaşacak. Son yıllarda MEB tarafından yapılan yeni okullarda şunu fark ettik.

Yeni yapılan okullarda çocukların içmek için kullanacağı su muslukları için farklı bir alan bulunmamaktadır. Suya ayıracak harçlığı olmayan çocuklar sıhhatsiz şartlarda tuvaletlerden su içmek zorunda bırakılmaktadır.

Gerek okul içerisinde gerekse okul bahçelerinde su içme alanları olmalı, okul planlamaları buna uygun projelendirilmelidir. Çocuklarımızın sağlıklı fiyatsız ve erişilebilir suya kavuşması için merkezi ve lokal idarelerin ortaklaşa çalışması beklenmekte bununla ilgili bir projenin hayata geçirilmesi hemen sağlanmalıdır.”

“VAKIFLARA BÜTÇE VAR, OKULLARA YOK”

Veli-Der Şube Lideri Işıl Gel açıklamasının son kısmında, MEB tarafından ödenek yetersizliği sebebiyle birtakım vilayetlerde okul imal ihalelerinin durdurulmasına konuşa da değinerek kelamlarını şu cümlelerle sonlandırdı:

“İzmir, Manisa, Kütahya, Antalya, Afyonkarahisar’da okul imal ihaleleri, ayrılan ödeneğin yetersizliği neden gösterilerek iptal edildi. Fakat biliyoruz ki birebir vakitte MEB bütçesinden Maarif Vakfı’na 2 milyar liraya yakın bir bütçe ayrıldı. Yani vakıflara bütçe var, okullara yok. Öğrencilerimiz ve veliler sıkıntı durumda iken Maarif Vakfı’na ayrılan bu bütçeyi kabul etmiyoruz.

Ulusal Eğitim Bakanlığı bir kamu kuruluşudur ve kaynaklarını kamu faydasına kullanmalıdır. Bugün maddi olanaksızlıklar nedeniyle okula devam edemeyen çocuklar var. Bu çocukların ikamet bölgelerine yürüme arasındaki okullar tekrar yapılmalıdır. Karar alıcılar bir an evvel kamu okullarını bitirerek, bu okulları gelecek yıla hazır hale getirmelidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.