Meteoroloji’den 32 vilayet için sarı kod

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile Afet Uyum Merkezi’nden (AKOM) sağanak yağış ve su baskınları uyarısı geldi. Meteoroloji’nin internet sitesinden 32 vilayet için sarı kodlu ikaz yapıldı. Halkın, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Sarı kodlu ikaz yapılan vilayetler ise, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, Kastamon, Kayseri, Kocaeli, Konya, Maraş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Trabzon, Zonguldak, Bayburt, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Varsayım ve Erken İkaz Merkezi’nden yapılan açıklamaya nazaran, gece saatlerinden sonra Marmara’nın doğusunda (İstanbul’un Anadolu yakası ve Boğaz etrafı, Yalova, Kocaeli, Sakarya) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanakların mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Yapılan son değerlendirmelere nazaran; kuzey ve iç kısımlarının modüllü, yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, (Tokat, Ordu, Giresun hariç) Karadeniz, Akdeniz’in iç kısımları ve İskenderun Körfezi etraflarının mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz’in batısı, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve güneyi, Toroslar Mevkii ve Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.