KPSS skandalında yeni gelişme 16 gün önce 73 güvenlik gönderildi

İçlerinde sınavların hazırlandığı merkezdeki görevliler de dahil olmak üzere ÖSYM yönetimi Tez Koop -İş sendikasına bağlı 73 güvenlik görevlisinin yerinin değişeceğini 29 Haziran’da deklare etti. 15 Temmuz’da da hepsinin yeri değişti. Odatv’ye konuşan Tez Koop İş Sendikas Ankara 1’Nolu Şube Başkanı Mustafa Kirman’ın bu durum normal değildi. ÖSYM’ye gidip yetkililerle konuştuk. Onlar bize ébu normal bir şey, böyle değişiklikler olur” dedi” diye konuştu.

Tez Koop İş sendikasının iş yeri temsilcisinin de yeri hukuki olmayan bir şekilde değiştirildiği için sendika bu duruma itiraz etti.

Güvenlik görevlilerinin yerinin sınavdan 16 gün önce yerlerinin değiştirilmesi dikkat çekti.

SORU HAZIRLAMA SÜRECİNİ ANLATTI

Odatv ÖSYM’ye dışarıdan soru veren bir öğretmenle konuştu. İsminin açıklanmasını istemeyen öğretmen dışarıdan alanlara göre soruların gönderildiğini, bu soruların ÖSYM’de konunun uzmanları tarafından incelenip değiştirildiğini söyledi. Kurum içindeki uzmanlar tarafından değiştirilen bu sorular daha sonra da dilbilimsel açıdan bakılması için kurumdaki dilbilimciler tarafından incelenerek soru havuzuna atılıyor. Sınava bir ay kala ise sınav komisyonu dış dünya ile bağlantısını keserek havuzdan soruları seçerek sınav kitapçığında yer alacak soruları belirliyor. Bundan sonra matbaa süreci başlıyor. Odatv’ye bilgi veren kurum içinden kaynaklar, içeriden, komisyon tarafından bu soruların dışarıya verilmesinin çok mümkün olmadığını öne sürdü.

MASAK İNCELİYOR

T24’ün haberine göre, Ankara Başsavcılığını tarafından, yapılan ilk incelemede KPSS’de sorulan sorulardan üçünün, yayınevine ait soru bankasındaki sorularla birebir aynı olduğunu tespit edildiği öğrenildi. Savcılığın, hem yayınevinin soru bankalarını hem de KPSS kitapçıklarını inceleyerek rapor hazırlamaları için dosyayı bilirkişilere vermeye hazırlandığı öğrenildi. Bu arada MASAK’tan da Yediiklim’in sahipleri ve yetkilileri ile ÖSYM yetkililerinin hesaplarını incelemesi istenecek.

Savcılığın örgüt şüphesi ile ilgili de araştırma yaptığı öğrenildi. ÖSYM’nin ana serverı olarak bilinen Sır cihazına ise diğer sınavlarda aksaklık olmaması amacıyla el konulmadığı ifade edildi.

Masum Gök

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.