Koronavirüs olay sayıları süratle artıyor! Uzmanlar: Maske zaruriliği getirilmeli

Covid-19 olaylarının artışı ve yeni anımsatma dozuyla tekrar aşılama başladı. Fakat Sıhhat Bakanlığı, aşılamaya ait ilişkin rastgele bir data paylaşmıyor.

Ankara Tabip Odası Lideri Dr. Muharrem Baytemür, siyasetin salgını önemsemediğine dikkat çekerek “Bakanlık yurttaşı aşıya yönlendirecek bir tavır izlemedi. Olaylar ve vefatlar katlanmış durumda. Bu dalga büyüyecek. Lakin şimdi bir tedbir alınmadı. Olaylar binin altına fikir maskeyi attık lakin hadiseler artınca neden takılmıyor? Sıhhat Bakanlığı’nda bu boşvermişlik olunca tedbirsizlik topluma daha büyük yansıyor” dedi.

‘KIŞ SERT GEÇER’

AHEF İdare Konseyi Üyesi Dr. Taner Balbay ise aile sıhhati merkezlerine aşı için gelen yurttaş sayısında artış olduğunu belirterek “Ağustosta aşı merkezlerinde yığılmalar olabilir” ihtarında bulundu. Balbay, son günlerde çok sayıda kişinin test için hastanelere gönderildiğine dikkat çekerek “Test olanların yarısı müspet çıkıyor. Birden fazla kişi nezle olduğunu sanıyor; Covid-19 olduklarının farkında değiller” dedi.

Anımsatma dozunun teşvik edilmesi ve tedbirlere vurgu yapan Balbay, “Özellikle kronik hastalığı olanlar aşı olmalı. Maske zaruriliği üzere tedbirler de kalktığı için hadiseler arttı. Tedbirler tekrar uygulanmalı, kapalı alanlara, bilhassa toplu ulaşıma maske mecburiliği getirilmeli. Kışı çok sert geçirmemek için tedbirlerin şimdiden alınması gerek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.