Konya’daki Laodikya Antik Kenti’nin kalıntıları “arkeopark”ta sergilenecek

Yazıtlı taşları, gymnasiumu, Roma hamamı, antik kilisesi, antik mermer ocağı, maden galerileri ve onlarca kültür varlığını barındıran Laodikya’nın bulunduğu Sarayönü ilçesi Ladik Mahallesi, sokaklarında sıklıkla görülen sütunları ve esaslarıyla açık hava müzesini andırıyor.

Mahalleye ve etraf yerleşim yerlerine yayılan, devşirme gereç olarak öbür yapılarda da kullanılan, köşe başlarını, mezarlıkları, tarihi kuyular ile çeşmeleri süsleyen antik kalıntılarla arkeopark oluşturulması için Konya Müzeler Müdürlüğü ve Sarayönü Belediyesi iş birliğinde çalışma yürütülüyor.

Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Arkeopark Proje Koordinatörü Hasan Uğuz, ilçenin kültür varlıkları bakımından Konya’nın en güçlü bölgelerinden olduğunu, antik kalıntılarla iki arkeopark

ÇALIŞMALAR İKİ YILDIR SÜRÜYOR

Ağırlıkla sunak tipli yazıtlı mezar taşlarının ve bina kitabelerinin onarım, konservasyon ve epikrafi çalışmalarını yürüttüklerini belirten Uğuz, yazıtların deşifresinden sonra taşların hangi yapıya, kime ve hangi periyoda ilişkin olduğunu netleştireceklerini lisana getirdi.

Kent geçmişinin Helenistik periyoda uzandığına dikkati çeken Uğuz, “Kalıntılardan yola çıkarak bilhassa 12. yüzyılda burada çok güçlü ve ağır bir Bizans yerleşkesi olduğunu görüyoruz. Tarz kritik olarak baktığımız vakit da taşlar üzerinde, milattan sonra 2. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirebileceğimiz, Antoninler devrinin tarz özelliklerini görüyoruz. Çalışmalarımız yaklaşık 2 yıldır devam ediyor” diye konuştu.

500’ÜN ÜZERİNDE TAŞ ESER

Ladik Mahallesi’nin altında büyük bir antik kentin tüm gizemiyle keşfedilmeyi beklediğini vurgulayan Uğuz şöyle konuştu:

“Laodikya’nın Roma Devri’nde kent unvanı aldığını, kendi ismine sikke bastırdığını biliyoruz. Bir antik kentte olan her şeyin burada da olduğunu düşünüyoruz. Bir antik tiyatro olduğundan da bahsedebiliriz. Aslında bir kentin kent olabilmesi için tiyatrosunun olması gerekiyor. Burası kent unvanı aldığı için agorasının, stoasının, bir antik kentte ne olması gerekiyorsa hepsinin olması gerekiyor. Çalışmalar derinleştikçe hepsi açığa çıkacak. Bu kadar çok yazıtlı taş, Türkiye’deki birçok müzede dahi yok. Zira burası koca bir antik kent. Bölge tarihi açısından da çok değerli. Şu anki ulaştığımız sonuç, burada çok güçlü bir Roma ve Bizans yerleşmesinin olduğu ve bu yerleşimin de mevcut çağdaş Ladik’in birkaç metre altında olduğu istikametinde.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.