‘Kız Kulesi Restorasyonu’ projesinde yer alan mimar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay Cumhuriyet’e konuştu: Özüne hürmet duyulacak

Üsküdar’da kentin silüetindeki görsel tesiri en güçlü yapılardan olan Kız Kulesi’nin onarım çalışmaları Eylül 2021’de başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarıma alınan ve brandayla çevrilen Kız Kulesi’nin son halini bir yurttaş görüntüledi. Kulenin üst kısmının olmaması ve art tarafının görünmesi yurttaşlarda tasa yarattı. Kız Kulesi’nin onarımıyla ilgili oluşan soru işaretinin temelinde ise Türkiye’de yapılan onarım çalışmaları sırasında yapıtların tarihi dokusunun bozulması yer alıyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kulenin aslına uygun bir biçimde restore edildiği belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat ise yaptığı açıklamada, “Kız Kulesi onarımında son derece pahalı hocalarımız yer alıyor. Binaya yük getiren betonarme bir teras vardı sanırım o kaldırılıyor” tabirlerini kullandı.

ÖZÜNE HÜRMET DUYULACAK

Kız Kulesi’nin onarım projesinin danışmanlığında yer alan mimar ve onarım uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, tartışmaları Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Ahunbay, “1944’te yaşanan bir yangından sonra kulenin üst kısmı betonarme olarak tekrar yapılmış. Kız Kulesi, lodoslara açık ve deniz kenarında rutubetli bir yer. 1944’ten beri kullanılan betonarmenin içerisindeki demirler paslanmış ve sarsıntıya dayanıklılığını yitirmişti” diye konuştu.

(Prof. Dr. Zeynep Ahunbay)

Onarım sırasında tarihe hürmet duyulduğunun altını çizen Ahunbay, “Yangından sonra yapılan onarım belgeleme olmadan, kendi materyaliyle yapılmadan olmuş. Şu an yapılan onarımla kule, II. Mahmut periyoduna ilişkin olan haline geri döndürülecek. Proje kapsamında o periyoda hürmet göstererek kulenin yenilenmesine karar verildi. Münasebetiyle balkon ve kubbe ahşaptan yapılacak” dedi.

İHALE TEKRAR YANDAŞA

Kız Kulesi’nin raporlarına nazaran onarım IRAS Yapı tarafından gerçekleştiriliyor. Daha evvel Ayasofya’nın tuvaletlerinin yenilenmesi de IRAS Yapı tarafından yapıldı. Şirket hissedarlarının ortasında ise AKP Üsküdar İlçe Yürütme Şurası Üyesi Muhammet Emin Sarıoğlu ve akrabası Muhammet Fatih Sarıoğlu yer alıyordu. Daha evvel iştiraklerinin ortaya çıkmasının akabinde Muhammet Emin Sarıoğlu iştirakten ayrılmıştı.

‘ELEKTRİKLER KESİLDİ’ İDDİASI

Sosyal medya üzerinden paylaşılan bir gönderide, Kız Kulesi çalışmaları sırasında sokaktan alınan elektrik nedeniyle en az 10 binanın elektriksiz kaldığı argüman edildi. Paylaşımda, “Harem Caddesi’nden elektrik çekme müsaadesi alamayan inşaat firması, oturduğumuz sokaktaki metruk konağın elektrik sisteminden çekti ve biz dahil 10-12 bina dört gün elektriksiz kaldı. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş’yi (AYEDAŞ), tekraren aradığımızda ise bölgede kesinti yahut arıza olduğuna ait bilgilerinin olmadığını söyledi” sözlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.