Kırklareli’de buğday tarlalarının yüzü gülmeye başladı

Kırklareli’nde çiftçiler, son yağışlar nedeniyle buğdayda, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da yüksek rekolte beklentisi taşıyor.

AA’nın haberine nazaran, Kırklareli Ziraat Odası Lideri Ekrem Şaylan, kentlerinde tarım alanında yaşanan gelişmeleri aktararak, “Bu yıl inşallah buğday üretimi, geçen yılı aratmayacağa benziyor. Son yağışlarla birlikte hakikaten buğday tarlalarımızın yüzü gülmeye başladı.” diyerek olumlu tabloyu gözler önüne serdi. 

Geçen yıl kentte 1 milyon dekarın üzerinde buğday ekildiğini söz eden Şaylan, “Geçen yıl ortalama dekar başına 450 kilogram randıman aldık. Bu yılda tıpkı randımana ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

“Yağışlar ekili alanlara uygun geldi”

Son yağışların ekili alanlara çok âlâ geldiğini anlatan Şaylan, şöyle konuştu:

“Bu yıl inşallah buğday üretimi, geçen yılı aratmayacağa benziyor. Son yağışlarla birlikte hakikaten buğday tarlalarımızın yüzü gülmeye başladı. Ülkemizin ve dünyanın muhtaçlığı olan buğdayda sahiden geçen seneyi aratmayacak âlâ bir randıman bekliyoruz. Hava kaideleri da sahiden şu anda bizim istediğimiz üzere gidiyor. Bir sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.