Kira yetmez doğalgazı elektriği de sabitleyin

Yoksulluğun süratle artmasıyla kira ile birlikte elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve temel besin artırımlarının da sabitlenmesi isteniyor.

Hükümetin kamuoyunda tartışmaya bile açmadan gece yarısı önergesiyle kira artırımlarını yüzde 25’e sabitlemesi kiracı-evsahibi ortasında yeni tartışmalara yol açarken artırım sabitlemesinin halkın belini büken tüm artırımlar için uygulanması istendi. SÖZCÜ’ye konuşan Tüketici Hakları Derneği (THD) Lideri Turhan Çakar, hayat pahalılığının yoksulluk yetmezmiş üzere artık de açlık problemini öne çıkardığını söyledi.

ZAMLAR HALKIN ÜZERİNE YAĞIYOR

İnsanların aç, fakir ve çaresiz bir formda artırımların altında ezildiğini belirten Çakar, yakın vakte kadar yoksulluk uğraşı veren halkın artık açlıkla başa çıkmaya çalıştığını tabir etti. Artırımların acımasız bir halde halkın üzerine yağdığı bir ortamda yalnızca kira artırımlarını yüzde 25’le sonlandırarak açlığa ve yoksulluğa deva olunamayacağını söz eden Çakar, “Nüfusun 42 milyonu açlık, 38 milyonu yoksullukla başa çıkmaya çalışıyor. Bu türlü bir ortamda nasıl ki kiralar yüzde 25 artırımla sınırlandırılıyorsa birebir formda elektrik, doğalgaz, akaryakıt, vergiler ve temel besin artırımları da birebir formda sonlandırılmalıdır. Devlet artırımlar karşısında halkın ezilmesine seyirci kalamaz” dedi. Mevcut siyasetlerin büsbütün değiştirilmesi, fiyatları dizginleyecek, gelirleri artıracak tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Çakar, devlet bütçesinden zenginlere aktarılan paydan kısılıp fakirlere verilmesini de önerdi.

Doğalgaza yüzde 120, kiraya yüzde 25

Yılın başından bu yana elektrik fiyatlarına yüzde 72.5 ile yüzde 158 artırım yapıldı. Doğalgaza ocakta yüzde 25, nisanda yüzde 35, haziranda yüzde 30 olmak üzere toplam yüzde 119.4 artırım yapıldı. Akaryakıt ve motorine yapılan artırım şimdiden yüzde 120 oldu. Turhan Çakar, kiraya yapılan artırım sınırlamasının bilhassa elektrik, doğalgaz ve akaryakıta da uygulanmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.