Kenya’daki seçimi William Ruto önde götürüyor

Kenya’da 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde oy sayma süreci hala devam ederken, resmi olmayan sonuçlara nazaran 2013’ten bu yana Devlet Lideri Yardımcısı misyonunda olan William Ruto seçimi önde götürüyor. Ruto, resmi olmayan sonuçlara nazaran oyların yüzde 52’sini aldı.

Kenya’da 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde 2013’ten bu yana Devlet Lideri Yardımcısı vazifesinde olan William Ruto’nun önde olduğu belirtildi. Ruto’nun resmi olmayan sonuçlara nazaran oyların yaklaşık yüzde 52’sini, sol eğilimli rakibi muhalefet başkanı Raila Odinga’nın oyların yüzde 48’ini aldığı aktarıldı.

Oy sayım sürecindeki yavaşlık, sayım merkezinde öfke ve tansiyona neden olurken, bugüne kadar oyların 4’de 1’inden biraz fazlası sayıldı. Kazananın ilan edilmesi için oylamadan itibaren Seçim Kurulunun 7 günü bulunuyor.

SEÇİMİN İKİNCİ CİNSE KALMASI BEKLENİYOR

Başkanlık yarışında bir adayın birinci çeşitte yüzde 50+1 barajını geçememesi durumunda seçimin ikinci cinsine gidilecek. Sandıklar açıldıkça Ruto’nun oylarının düşmesi nedeniyle seçimin ikinci cinse kalması bekleniyor. Odinga ve Ruto, iki devir hududunu dolduran Devlet Lideri Uhuru Kenyatta’nın yerini almak için yarışıyor.

Öte yandan yaklaşık 22 milyon seçmenin bulunduğu Kenya’da, patlak veren şiddet olayları nedeniyle 2007 seçimlerinde bin 200’den fazla, 2017 seçimlerinde ise 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.