Kayıp gencin kıyafetleri ve ayakkabıları bulundu

Kastamonu’da sel! Köprü yıkıldı, konutları su bastı: AFAD’dan ikaz üstüne uyarı

Kastamonu’nun Küre ilçesinde babasını hacca yolcu etmek için geldiği köyünde sele kapılan 22 yaşındaki gencin kıyafetleri ve ayakkabısı derede bulundu.

Olay, Kastamonu’nun Küre ilçesine bağlı İkizciler köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, babası İhsan Bakırcı’yı hacca yolcu etmek için Kastamonu merkezden köyüne gelen Recep Bakırcı (22), sağanağın akabinde Uzunöz Deresi’nin taşmasıyla gözlerden kayboldu.

Ailesinin jandarmaya kayıp ihbarında bulunmasının akabinde bölgeye çok sayıda arama kurtarma grubu sevk edildi.

AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Sualtı Arama ve Kurtarma (SAK) ile ANDA takımları, Uzunöz Deresi’nde ve bölgedeki arama çalışmalarını 3 gündür sürdürüyor. Arama kurtarma takımlarınca, 22 yaşındaki gencin kıyafetleri ve ayakkabısı derede bulundu.

Orman personeli olarak çalışan 22 yaşındaki gencin dedesi Salih ile amcası Yaşar Bakırcı, arama çalışmalarının ağırlaştırıldığı bölgede gözyaşları içinde bekleyişini sürdürüyor.

55 KİŞİ KURTARILDI

Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde 830 çalışandan oluşan sıhhat takımları, gebe, engelli ve hasta 55 kişiyi kurtardı.

Bozkurt ve İnebolu başta olmak üzere birçok ilçede yaşanan sel felaketinde mahsur kalanlar, sıhhat takımlarınca inançlı bölgeye ulaştırıldı.

Kastamonu UMKE Vilayet Sorumlusu paramedik Oğuzhan Bozoğlu Kastamonu’da 10 UMKE timi ve 53 ambulansla sel felaketinin akabinde misyon aldıklarını söyledi.

Çalışmaları sürdürdüklerini belirten Bozoğlu, “Arkadaşlarımız sel afetinin birinci günü prestijiyle 55 hastanın tahliyesinde yer aldı. Tahliye olan vatandaşlarımız, sıhhat hizmeti gerekiyorsa hastanede sıhhat hizmet aldı, barınma gereksinimi varsa öbür kurum ve kuruluşlarımızla irtibat halinde olarak barınma gereksinimlerini karşıladık.” dedi.

Kronik hastalar yüklü olmak üzere diyaliz ve KOAH hastalarını da kurtardıklarını anlatan Bozoğlu, “40 haftalık bir hamile hastamız vardı. Onu süratlice çıkartıp hastaneye ulaştırmamız bizim için gurur kaynağıydı. Sel afetinin birinci gününde ağır tahliye operasyonu vardı. Artık köylerde sıhhat taramalarına başladık. Tarama sonucunda ilaç muhtaçlığı olan vatandaşlarımızın muhtaçlığını karşılıyoruz, hastaneye gitmesi gereken hastaların da hastaneye sevkini sağlıyoruz.” diye konuştu.

ARAÇ’TA 4 KÖPRÜ HASAR GÖRDÜ

Kastamonu’nun Araç ilçesinde tesirli olan sağanak, Araç Çayı’nın üzerinde bulunan köprülerde hasara neden oldu.

İlçede devam eden sağanak nedeniyle Araç Çayı’nın debisi yükseldi. Taşan su, Alınören, Erekli, Saltuklu, Tatlıca köylerine ulaşımı sağlayan farklı yerlerdeki 4 köprüye ziyan verdi. Yolu kapanan köylere ulaşım, tali yollardan sağlanıyor.

Erekli Köyü Muhtarı Hüseyin Seki, Araç Çayı’nın debisinin yükselmesi sonucu sabah saatlerinde köylerine ulaşımın sağlandığı köprünün bir ayağının yıkıldığını söyledi.

Köylerinin bir kısmına direklerin devrilmesi sonucu elektrik de verilemediğini belirten Seki, “Ekipler elektrik vermek için çalışıyor. İlçemize ve öteki köylere çeşitli tali yollar kullanarak ulaşıyoruz.” dedi.

Alınören Köyü Muhtarı Onur Şen ise dün akşam saatlerinde köyün ulaşımının sağlandığı köprünün büyük kısmının çöktüğünü kaydetti.

JANDARMA BOZKURT’UN YARALARINI SARMAK İÇİN TEKRAR SAHADA

Türkiye’nin farklı vilayetlerinden gelen jandarma takımları, sel felaketinden etkilenen Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaraları sarmak için canla başla çalışıyor.

Şiddetli yağışın akabinde dün meydana gelen selde Bozkurt ilçe merkezi ve İlişi köyü ziyan gördü. Çok sayıda konut ve iş yerinin giriş ve bodrum katı, su ve balçıkla kaplandı.

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ve Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığına bağlı gruplar, geçen yıl 11 Ağustos’ta yaşanan selde olduğu üzere bölgede paklık çalışmalarına başladı.

Geçen yıl sel felaketinin akabinde canla başla çalışarak ilçenin temizlenmesi için gayret eden jandarma takımları, bu yıl da balçık altında kalan İlişi köyünde kazma küreklerle çalışarak paklık yapıyor.

Evlerin altındaki balçık ve suyu çıkartan jandarma grupları, daha sonra binaları yıkayarak pak formda sahiplerine teslim ediyor. Takımlar, alt katlarda kalan kimi eşyaları da sırtlarına alarak dışarı çıkarıyor.

İlişi köyü sakinlerinden Mehmet Turbaş, büyük bir sel afeti yaşadıklarına işaret ederek “Evlerin altına su girdi. Jandarmalar geldi, suyu boşalttılar, artık de çamuru temizliyorlar. Hepsinden Allah razı olsun, çok teşekkür ederiz.” dedi.

BARTIN’DA BARAJIN YANINDA YIKIMIN YAŞANDIĞI MAHALLE BOŞALTILDI 

Bartın’da sağanak nedeniyle meydana gelen selde, baraj yanındaki yol ve 2 bina yıkılırken risk taşıyan yaklaşık 300 konuttaki vatandaşlar tahliye edildi.

Kozcağız beldesinde tesirli olan sağanak sonrasında Kozcağız Çayı’nda su düzeyi yükseldi.

Kozcağız Barajı’nın da bulunduğu bölgede çayın debisinin artması sonucu Kozcağız-Kumluca kara yolunun bir kısmında çökme meydana geldi.

Yaklaşık 100 metrelik asfalt yolun çökmesinin akabinde temelleri hasar gören 4 katlı apartman ile tek katlı bir mesken yıkıldı.

Yaşanan yıkımların akabinde bölgede risk taşıyan yaklaşık 300 konuttaki vatandaşlar tahliye edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediye, AFAD ve jandarma takımlarınca bölgede güvenlik tedbiri alındı.

Devlet Su İşleri yetkililerince çöken alanda tahkimat faaliyeti yürütülüyor. Takımların ayrıyeten hasar tespit çalışması devam ediyor.

Yıkılan konutlar, yol ve Kavlaklık Mahallesi dronla görüntülendi.

KEPÇE DEREYE DÜŞTÜ, OPERATÖR KAYIP

Düzce’de sulara kapılan kepçe 16 saatlik çalışmayla dereden çıkartılırken, operatörü arama çalışmaları ise devam ediyor.

Düzce’de iki gündür tesirli olan sağanak yağış devam ederken, yağışlar münasebetiyle Üçköprü Köprüsü de taşkınlara sebep oldu.

Yükselen sel suları, dere kenarında bulunan fabrikayı bastı. Vilayet Özel Yönetimi’nin iş makinesi ile gece saatlerinde bölgede çalışma başlatıldı. Çalışmalar sırasında operatör Okan Bayrak’ın kullandığı iş makinesi devrildi.

Okan Bayrak ise sulara kapılarak kayboldu. Bayrak’ı bulmak için yapılan çalışmalarda dere yatağının istikameti değiştirildi. Sakinleşen su yüzeyinde kepçeyi iş makineleriyle modül kesim çıkarma çalışmasına başlandı.

Yaklaşık 16 saatlik çalışma sonrasında kepçe bulunduğu yerden çıkartıldı. Kayıp operatör ise kepçede bulunamayınca, dere yatağında arama kurtarma gruplarınca çalışma başlatıldı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.