Jane Fonda kimdir, kaç yaşında? Jane Fonda hangi sinemalarda oynadı?

Oscar ödüllü ünlü sinema oyuncusu ve aktivist Jane Fonda, kendisine “Hodgkin Dışı Lenfoma” tanısı konulduğunu belirtti. İşte, ünlü oyuncu Jane Fonda kimdir? sorusunun yanıtı…

JANE FONDA KİMDİR?

21 Aralık 1937, Newyork doğumlu Jane Fonda, iki Akademi Mükafatı sahibi Amerikalı sinema ve dizi oyuncusudur. Henry Fonda‘nın kızı olan Jane Fonda, Actor’s Studio’da tahsil görüp, kısa bir mühlet sahneye çıktıktan sonra, 1960’ta sinemaya geçti.

Peşpeşe oynadığı sinemalarla, Cat Ballou, (1965), Son Gerçek ya da Atları da Vururlar (They Shoot Horses, Don’t They, 1969) üzere, kısa müddette periyodun en düzgün bayan oyuncuları ortasında sayılmaya başlanıp, 1971’de Fahişe (Klute), 1978’de Meskene Dönüş (Coming Home) isimli sinemalarla iki defa Akademi Ödülleri’ne ismini En Uygun Bayan Oyuncu sıfatıyla yazdırmayı başarmıştır.

AKTİVİST KİMLİĞİYLE ÖNE ÇIKMIŞTI

84 yaşındaki Jane Fonda, bayan hakları için çalışıp, Vietnam Savaşı‘na karşı çıkarak ve azınlık topluluklarının haklarının korunması için çalışarak toplumsal alanda da tesirli olup, bir yandan da sinema oyunculuğunu sürdürdü.

Jane Fonda, Stanley ve Iris sinemasından sonra Fonda, sinema sineması çekmeme kararı almış, lakin 2005 yılında sinemaya Vay Kaynanam Vay sinemasıyla dönüş yapmıştır. Sinemanın gişe açısından elde ettiği muvaffakiyet Fonda’yı rahatlatmıştır. Sinemadan sonra Fonda pek çok reklam sineması teklifi almış ve ortalarından L’Oréal firmasını seçmiştir. 2007 yılında Georgia Yasası sinemasında rol almıştır. Fonda’nın son projesi, Broadway’a 46 yıl ortadan sonra dönüş projesi olan 33 Varyasyon isimli oyundur. Oyunda bestekar Ludwig Van Beethoven‘ın 33 Varyasyon isimli yapıtı üzerine araştırma yapan müzikolog Katharine Brandt rolünü canlandırmıştır.

JANE FONDA’NIN ÖNE ÇIKAN FİLMLERİ

50’yi aşkın üretimde yer alan Fonda’nın en sevilen sinemalar ise şöyle:

  • 9 to 5
  • Klute
  • Coming Home
  • The China Syndrome
  • They Shoot Horses, Don’t They?
  • Barefoot in the Park
  • On Golden Pond
  • Cat Ballou

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.