İzmir’de 6 öğrenciye yönelik istismar davası: Yine yargılanacak

İzmir jandarmasına 17 Mayıs 2014’te bir ihbar geldi.

Menderes ilçesi Sancaklı Mahallesi’ndeki bir ilkokulda, 22 yıl öğretmen ve vekil müdür olarak misyon yapan, evli ve 2 çocuk babası Adil Şahintürk’ün, 6 kız öğrenciye porno sinema izletip, cinsel taciz ile istismarda bulunduğu argüman edildi.

Yaşları 6 ile 11 ortasında değişen kız öğrencilerinin sözleri, psikolog eşliğinde alındı.

Dava sürecinde emekli oldu

Gözaltına alınan ve hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Şahintürk tutuklandı.

İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 102 yıl mahpus istemiyle hakkında dava açılan Adil Şahintürk, 15 Ekim 2015 tarihinde görülen duruşmada tahliye edildi.

Dava sürecinde Şahintürk emekli oldu.

Yine tutuklandı

Dava, karar basamağındayken, o devir tıpkı okulda vazife yapan öğretmen Saadet Özkan’ın Başbakanlık İrtibat Merkezi’ne (BİMER) şikayetiyle husus tekrar gündeme geldi.

26 Haziran 2016’da görülen duruşmada, sanık Adil Şahintürk yine tutuklandı.

235 yıl istendi

İsimli Tıp raporlarının beklenmesi nedeniyle uzayan yargılama sürecinde, savcı, Adil Şahintürk’ün 4 kız öğrenciye yönelik ‘zincirleme cinsel istismar’ ve ‘müstehcen yayın izletmek’ hatasından 170 yıl, 2 kız öğrenciye yönelik ‘cinsel istismar’ cürmünden 65 yıl olmak üzere toplam 235 yıl mahpus cezasına çarptırılmasını talep etti.

79,5 yıl mahpus cezası aldı

13 Temmuz 2017’de karar duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanık Şahintürk’ü, ‘müstehcen manzara izletmek’ ve ‘cinsel istismar’ kabahatlerinden 79,5 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Sanık, öğrencilerden İ.I.’ya ‘müstehcen manzara izletmek’ suçlamasından ise beraat etti.

‘Beyanlarında çelişki var’ tezi

Kararı Bölge Adliye Mahkemesi’nde temyiz eden Adil Şahintürk’ün avukatı, dilekçesinde müvekkilinin cürmü işlediğine dair kanıtların yalnızca şahit ve mağdur beyanlarından ibaret olduğunu öne sürdü.

Avukat, şahit öğretmen Saadet Özkan’nın beyanlarında çelişki bulunduğunu, Özkan ile sanık Şahintürk ile hasımlığı olduğunu tez etti.

Cezası onandı

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi, evrak üzerinden yaptığı incelemede, sanık Şahintürk hakkındaki mağdur İ.I.’ya ‘müstehcen sinema izletme’ hatasından verilen beraat kararını onadı.

‘Cinsel istismar’ ve ‘müstehcen sinema izletme’ aksiyonlarının sanık tarafından işlendiğinin kanuna uygun olarak yürütülen duruşma sonucu saptandığını vurgulayarak, vicdani kanının kesin, dengeli ve çelişmeyen datalara dayandırıldığını, mahkemenin kararında temele ve metoda karşıtlığı bulunmadığını belirtti.

15’inci Ceza Dairesi 79,5 yıl mahpus cezasını Yargıtay yolu açık olmak üzere onadı.

Yargıtay kararı

Yargıtay ise kararı, metotta eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle bozarak lokal mahkemeye gönderdi.

Geçen nisan ayında İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar yapılan yargılamada mahkeme heyeti, tutuklu sanığı 4 mağdura ‘çocuğun cinsel istismarı’ hatasından evvel 8’er yıl mahpus cezası verdi.

Sanığın mağdurlarının okulunda müdür vekili olmasını göz önüne alıp, cezaları 15’er yıla çıkardı.

‘Sarkıntılık’ ve ‘müstehcen yayın izletme’ hataları

Şahintürk’e öteki bir mağdura ‘çocuğun cinsel istismarı’ hatasından da 12 yıl mahpus cezası verdi.

Sanık, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir mağdura karşı ‘sarkıntılık’ ve ‘müstehcen yayın izletme’ cürümlerinden aldığı ve temyiz sınırlaması altında kaldığı için katılaşan 7,5 yıl mahpus cezasıyla toplam 79,5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Bir defa daha hakim karşısına çıkacak

Kararın akabinde taraflar belgeyi bir defa daha Yargıtay’a taşıdı.

Belgeyi görüşen Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, tebliğnamede onama kanısına karşın sanığın değişik tarihlerde her bir mağdureye yönelik cinsel istismar aksiyonlarının müstakilen açıklanıp, buna nazaran yapılacak vasıflandırmaya istinaden gerekçeli kararlar kurulması mecburî iken bu hususta rastgele bir değerlendirmede bulunulmadığının altını çizdi.

Belgenin tekrar lokal mahkemeye gönderilmesine karar verildi

9’uncu Ceza Dairesi, sanık ile mağdurelerin evrelerdeki tabirlerine atıfta bulunmak suretiyle temele ait kabul yapılmaksızın gerekçesiz kararlar kurulduğunu vurguladı.

DHA’nın haberine nazaran 9’uncu Ceza Dairesi, anayasal manada münasebetten mahrum, üst yargı kontrolüne elverişli olmayan karar nedeniyle cezanın bozulmasına ve belgenin yine lokal mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.