İsveç ve Finlandiyalı komünistler: NATO’ya katılmak savaş riskini artıracak

İsveç ve Finlandiyalı komünistler NATO’ya üyelik başvurusu yapılmasına reaksiyon gösterdi. ABD’de 1924’ten beri faal sosyalist yayın People’s World, her iki ülkedeki komünist partilerin açıklamalarına yer verdi. Buna nazaran, komünistler, ABD liderliğindeki askeri ittifaka katılmanın her iki ülkede de savaş mümkünlüğünü artıracağını vurguladı.

İsveç Komünist Partisi (SKP) ülkenin NATO’ya katılma kararıyla ilgili Toplumsal Demokrat Parti idaresine reaksiyon gösteren bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Güvenlik siyaseti durumu elbette değişti. İsveç’in yurtdışındaki yatırımları 10 yıl öncesine nazaran daha fazla tehdit altında, zira çelişkiler sertleşti. Neredeyse 200 yıllık tarafsızlığı sona erdiren kelam konusu çarpıcı siyaset değişikliği, İsveç sermayesinin tesir alanını garanti altına alma ve yurtdışındaki yatırımlarını savunma amaçlarıyla irtibatlıdır. Kapitalist-emperyalist sistemin tabiatındaki çelişkiler gereği sermayenin büyümesi için en karlı yatırım ve şartları araması kaçınılmazdır” denildi.

KONGRE KARARI HİÇE SAYILDI

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve partisinin “askeri tarafsızlık” ile ilgili kendi kongre kararlarını ihlal ettiğini savunan İsveçli komünistler, hükümetin geçen yıl kasım ayında aldığı “askeri bağlantısızlığın güvenlik siyasetinin temelini oluşturduğu” kararını yok saydığını vurguladı. Açıklamada, “İsveçli siyasetçiler kendi yatırımlarını tek başlarına savunamazlar. Yani, epey kolay: Başşehir çağırdığında, kongre kararları hiçbir şey tabir etmiyor” reaksiyonu verildi.

‘FİNLANDİYA DAHA SAVUNMASIZ HALE GELECEK’

Finlandiya Komünist Emekçi Partisi (KTP) de NATO’nun ülkeyi de kapsayacak halde genişlemesinin Rusya ile ABD ortasındaki çatışmayı büyüteceğini savunuyor. NATO’ya fiilen liderlik eden ABD’nin “dünyanın en tehlikeli ve askeri açıdan en faal devleti” olduğunu belirten KTP, “Daha evvel olduğu üzere, dünyanın iki ittifaka bölünmesi Rusya ve ABD ortasında çatışmayı açık bir halde artıracak. Finlandiya’nın NATO’ya katılması büyük güç çatışmalarının ortasında ülkeyi askeri taarruzlara karşı daha savunmasız hale getirecek ve savaş riskini artıracak” açıklaması yaptı.

Açıklamada, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana süregelen tüm siyasetlerin bedelli mirası reddediliyor, bölgedeki militarizm ve silahlanmanın artmasına katkıda bulunuluyor” denildi. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.