İPA’nın anketinden çıkan çarpıcı sonuç: Vatandaşın yüzde 70’i istediği gıdayı alamıyor

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) İstanbul Barometreri Temmuz araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya nazaran İstanbulluların temmuz ayında meskendeki gündemi ekonomik meseleler, konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artış oldu. İştirakçilere temmuzda konutta en çok ne konuştukları soruldu. Yüzde 71.5’i ekonomik meseleleri, yüzde 5.8’i konut satış ve kiralardaki artışını dedi. Bu mevzuları ailevi bahisler ve tatil planları takip etti.

Son araştırmayla birlikte dört aydır İstanbul’un gündemini ekonomik sıkıntılar, konut fiyatları ve kiralar oluşturuyor. İştirakçilerin yüzde 40.2’si ekonomik sıkıntıların, yüzde 36.4’ü İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın kentin gündemi olduğunu belirtti. Yüzde 20.7’si akaryakıt artırımlarının, yüzde 14.6’sı döviz kurunda yaşanan hareketliliğin temmuz ayında Türkiye’nin gündemi olduğunu söyledi.

Katılımcılara nazaran Türkiye gündeminde üçüncü sırada yüzde 13.7 ile sıhhat çalışanlarına şiddet olayları ve bir hekimin öldürülmesi yer aldı.

Yüzde 70’i istediği gıdayı alamadı

Katılımcıların yüzde 70.1’i temmuzda maddi yetersizlik nedeniyle istediği besinleri alamadığını, yüzde 61.7’si kâfi besine ulaşma konusunda tasa yaşadığını söz etti. Alt gelir gurubuna ilişkin iştirakçilerde bu oranın yüzde 80.1 olduğu görüldü. İştirakçilerin yüzde 62.1’i kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti.

Çocuklu ailelerde bu oran yüzde 66.1 iken, gelir seviyesine nazaran bakıldığında 5.000 TL ve altı gelire sahip iştirakçilerin yüzde 86.3’ünün kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğü görüldü.

Yüzde 53’ye nazaran iktisat daha da kötüleşecek

Araştırmaya nazaran İstanbulluların yüzde 53’ü yakın periyotta Türkiye iktisadının kötüleşeceğini düşünüyor. Yüzde 28.3’ü değişmeyeceğini, yüzde 18.7’si güzelleşeceğini belirtti. Geçen aya nazaran Türkiye iktisadının kötüleşeceğini düşünenlerin oranında artış görüldü.

Katılımcıların yüzde 48.4’ü kendi ekonomik durumlarının da kötüleşeceğini belirtti. Yüzde 34.2’sine nazaran durum değişmeyecek, yüzde 17.4’üne nazaran ise güzelleşecek.

Yüzde 25’i geçinemediği için borç aldı

Katılımcıların yüzde 43.6’sı geçinemediğini belirtti. Birikim yapabildiğini belirten iştirakçilerin; yüzde 43.5’i altın, yüzde 24.2’si ise döviz aldığını açıkladı. Araştırmada geçen aya nazaran altın alan iştirakçilerin oranında artış görüldü.

Katılımcıların; yüzde 25.1’i kimi ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 38.5’i de borç aldığını söyledi. Yüzde 18.5’i geçinmekte zorlandığını, yüzde 41.2’si kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 15.2’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini belirtti

Yüzde 38 kredi kartı borcunu ödeyemiyor

Katılımcıların yüzde 38.4’ü kredi kartı borcunun taban fiyatını ödeyebildiğini belirtti. Yüzde 8’i ise kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini tabir etti. Yüzde 45.3’ü aylık kredi kartı borcunun tamamını ödeyebildiğini, yüzde 6.7’si minimum fiyat ile borcun tamamı ortasında bir ölçüde, yüzde 1.6’sı asgariden az ölçüde ödeme yapabildiğini söyledi.

Çalıştığını belirten iştirakçilerin yüzde 72.8’i çalıştığı işten mutlu olduğunu, yüzde 68.8’i işten çıkarılma korkusu duymadığını, iş arayan iştirakçilerin yüzde 40,7’si yakın devirde iş bulabileceğine inandığını söyledi.

İstanbulluların gerilim düzeyi alarm seviyesinde

Araştırmada iştirakçilere temmuz ayındaki his halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama gerilim ve telaş düzeyi 7.5 olarak ölçüldü. İştirakçilerin 10 üzerinden değerlendirmeleri istenen temmuz ayındaki ömür memnuniyeti düzeyi 4,6 olarak belirlenirken memnunluk düzeyi 4.7 olarak ölçüldü.

İstanbul’un en büyük sorunu sığınmacılar

Katılımcılara nazaran İstanbul’un birinci üç sorunu yüzde 62.5 ile sığınmacı ve mülteciler, yüzde 50.8 ile ekonomik sıkıntılar ve yüzde 37.2 konut satışı ve kiralama fiyatları olarak belirlendi. Konut satışı ve kiralama fiyatlarını sorun olarak gören iştirakçilerin oranında geçen aya nazaran artış görüldü.

Yüzde 72 kripto parayı inançlı bulmuyor

Araştırmada kripto paraya ait de ilgin data elde edildi. İştirakçilerin yüzde 72.3’ü kripto paraları inançlı bir yatırım aracı olarak görmediğini, yüzde 3.8’i inançlı bulduğunu, yüzde 3.1’i kısmen inançlı bulduğunu yüzde 20,8’i ise fikrinin olmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.