IKBY: Erbil’e yönelik İHA saldırısı, Hizbullah tarafından gerçekleştirildi

Irak Kürt Bölgesel İdaresi Güvenlik Kurulu, dün Erbil’i gaye alan taarruzda kullanılan insansız hava aracının Irak Hizbullah’ı tarafından ve Kerkük kentinden yönlendirildiğini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Güvenlik Kurulu, dün Erbil’i amaç alan hücumda kullanılan insansız hava aracının (İHA) Irak Hizbullah’ı tarafından yönlendirildiğini açıkladı.

IKBY Güvenlik Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün akşam Erbil’de gerçekleştirilen taarruzda kullanılan insansız hava aracının Irak Hizbullah’ı milisleri tarafından Kerkük kentindeki Altunköprü kasabasından yönlendirildiği söz edildi.

Saldırının gayesinin IKBY’ye baskı uygulamak olduğunu belirtildi. Ayrıyeten akının İsrail’in ulusal istihbarat teşkilatı MOSSAD’ı amaç aldığı ve akın sonucu 1 kişinin öldüğüne dair çıkan tezler da yalanlandı. Açıklamada, “Kendi kamuoylarına bu palavraları söyleyebilirler lakin saldırıyı gözleriyle gören Erbil halkına bu palavraları söyleyemezler” tabirleri kullanıldı.

Yerel saatle 21.30 sularında Erbil-Pirmam yolunda gerçekleştirilen İHA saldırısı sonucu 3 kişinin yaralandığı, çok sayıda araç ile bir restoranın hasar aldığı açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.