Heyecanlı bekleyiş! Yerli araba Togg fiyatları düşürecek

Küresel problemlerden kaynaklanan otomobil fiyatlarındaki artış, araç alım satım piyasalarını da etkiledi. Hükümetin fahiş fiyat artışı ve fırsatçıların önüne geçmek için yaptığı düzenlemeler kısa vadede tesirini gösterse de kalıcı bir düşüş sağlamadı. Yeni Şafak’a konuşan galericiler, yerli araba Togg’un satışa çıkmasıyla araç fiyatlarının düşeceğini söyledi.

PİYASAYI HAREKETLENDİRECEK

Banka faizlerinin artması ve piyasadaki stokçular nedeniyle fiyatların düşmediğini söyleyen oto galeri sahibi Sercan Donikoğlu, “Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı araba satışına 6 ay ve 6.000 km sonu fahiş fiyat artışlarının önüne geçmede çok tesirli bir adım. Devletimiz vatandaşı mağdur etmemek için çok çalışıyor. Lakin kalıcı bir düşüş için yerli araba Togg’un piyasaya çıkması gerekiyor. Yerli otomobilin piyasaya sürülmesi durumunda yerli araca ağır talep olacak ve araç fiyatları düşecek” diye konuştu.

HERKES TOGG’U BEKLİYOR

Piyasanın son günlerde hayli sakin olduğunu tabir eden oto galeri sahibi Abbas Aslan ise “2023 yılında Togg’u yollarda görmeye başlayacağız. Müşteriler ve etrafımdaki beşerler araç satın almak için Togg’un satışa çıkmasını bekliyor. Fiyatların makul olması durumunda piyasa hareketlenecek, otomobil fiyatları da düşmeye başlayacak. Yerli aracı destekliyoruz. Ben de yerli araç çıktığında fiyatı makul olursa alacağım” diye konuştu.

TOGG’UN VERGİSİ DÜŞÜK

Togg’da gelecek özel teşvikin vatandaşın yerli araç alması için fırsat sunacağını belirten galeri sahibi Fatih Yüksel de şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı’nın yerli araca teşvik açıklaması bizleri sevindirdi. Bu vakte kadar ithal araç alıyorduk ve ödediğimiz vergi vatandaşı etkiliyordu. İthal araçlarda vergi yüzde elli iken yerli arabada yüzde yirmi olması talebi artıracak. Heyecanla çıkmasını bekliyoruz.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.