Gürcistan’da ‘Rusya’ya karşı ikinci cephe’ tartışması

Rusya’nın Ukrayna işgali 203. güne girerken Rusya’ya karşı Gürcistan’da yeni bir cephe açılması ihtimali de gündeme geldi.

Rusya’nın Ukrayna işgali sürerken, Rusya’yla 2008’de Güney Osetya’da savaşan Gürcistan’da da savaş ihtimali tartışma yarattı.

Ülkenin önde gelen siyasetçilerinden eski Parlamento Lideri Irakli Kobahidze, Rusya’ya karşı Ukrayna dışında yeni cephe açılmasının mümkün olduğunu lakin bunun için referanduma gidilmesi gerektiğini söyledi.

Son günlerde ülkenin doğusunda süratle ilerleyen ve birçok yeri Rus ordusundan geri alan Ukrayna, Gürcistan’a da ikinci cephe açarak Rusya’ya karşı savaşa katılma daveti yapmıştı. Ukrayna’daki kimi yetkililer, bu durumun süratle çekilen Rus ordusunu daha da zayıflatacağını belirtmişti.

Ukraynalı milletvekili Fedor Venislavskiy, geçen ay Gürcü basınına yaptığı açıklamada Tiflis’in Rusya dayanaklı Güney Osetya ve Abhazya’yı geri alma talihi olduğunu söylemişti.

Irakli Kobahidze

Rusya ile Gürcistan ortasında 2008’de Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmalar yaşanmış, Rusya’nın askeri müdahalesi sonrasında Moskova’nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. Rusya, 2008’de bu iki bölgenin bağımsızlığını tanırken, Gürcistan buna karşılık Rusya ile diplomatik münasebetleri kesmişti.

Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Düşü partisinin başkanı olan milletvekili Irakli Kobahidze, Ukrayna’nın davetiyle ilgili olarak “Bu bahiste bir referandum düzenleyip halkın Rusya’ya karşı Gürcistan’da ikinci bir cephe açılmasını destekleyip desteklemediğini öğrenebiliriz” dedi. Hükümet olarak buna karşı olacaklarını kaydeden Kobahidze, tekrar de kararı halkın vermesini istediklerini söyleyerek “Halk bunu isterse mevzuyu tartışırız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.