‘Günlük en az 2,5 litre su tüketin’

Diyetisyen Cemre Balkan, su tüketilmesi gereken ölçünün bireylerin yaş kümelerine, cinsiyetine ve fizikî özelliklerine nazaran değişiklik gösterebildiğini belirterek, açıklamalarda bulundu. 

“KAFEİNLİ VE ALKOLLÜ İÇECEKLER, BEDENE VERDİKLERİNDEN FAZLA SIVI KAYBINA NEDEN OLUR” 

Özellikle yaz aylarında sıcaklardan ötürü oluşan terlemelerle daha fazla sıvı kaybı gerçekleştiğinin altını çizen Cemre Balkan, şunları söyledi:

“Vücut yükünün yüzde 10’undan daha fazla su kaybedilmesi şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden olur. Bol sıvı alımı ile oluşacak bu beden dengesizliğinin önüne geçilmesi kıymetlidir. Bedende eksilen sıvıyı kahve, çay, gazoz halinde değil, su olarak alınmalıdır. Lakin şayet fazla ölçüde su tüketimi sağlanamıyorsa alternatif bir seçenek olarak ayran, doğal maden suları, doğal bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostolar içecek olarak tercih edilebilir. Kafeinli ve alkollü içecekler bedene verdiklerinden fazla sıvı kaybına neden olduğu için bilhassa yaz aylarında pek önerilmez, kullanıldığı taktirde daha fazla su tüketimi sağlanmalıdır. Çok şekerli ve kalorili içecekler yerine taze meyve yahut zerzevat içeren elektrolit istikrarı uygun seçimler daha yanlışsız olur.” 

“SU İÇERİĞİ YÜKSEK MEYVELER YİYİN” 

Meyve tüketiminin ehemmiyetine de değinen Balkan, “Su içeriği yüksek olan meyve ve zerzevatları tüketmek de yaz ayları için çok değerlidir. Yahut bunlarla doğal içecekler de yapabiliriz. Örnek olarak; Şeker yerine tatlandırıcı kullanarak, limon suyu, limon kabuğu rendesi ve bol buzlu su bir limonata hazırlanabilir. Tekrar tıpkı biçimde şeftaliden yahut öbür meyvelerden de komposto yapılabilir. Porsiyon ölçüsünü sizin ayarlayacağınız, meyvelerini isteğinize nazaran değiştirebileceğiniz enfes bir komposto, yaz akşamları için elzem haline gelecektir” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.