Güneş’in en yakın manzarası çekildi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından geliştirilen ve 10 Şubat 2020 tarihinde Güneş’e olan seyahatine başlayan Solar Orbiter, Güneş’teki araştırmalarını sürdürüyor.

Güneş’in yaklaşık 77 milyon kilometre yakınına giden Solar Orbiter, önümüzdeki yıllarda bu arayı 43 milyon kilometreye kadar düşürecek.

Güneş’ten hiç görülmemiş görünümler

Güneş’in etrafında belli bir yörünge izleyerek müşahede yapan Solar Orbiter uydusunun, Güneş’e en yakın geçişi 26 Mart’ta gerçekleşti.

Uydu, Güneş kutupları ve birkaç güneş patlaması görünümü da dahil olmak üzere bir dizi “nefes kesen” fotoğraf çekti.

Avrupa Uzay Ajansı’nın uzay bilimi lideri Caroline Harper, “Bu inanılmaz imajları görmek hayli heyecan verici. Solar Orbiter’ın şimdiye kadarki en yakın geçişi sırasında yakalanan Güneş’in şimdiye kadar gördüğümüz en yakın imajı elimizde.” dedi.

Sensörler Güneş’i izliyor

Bilim insanlarının Güneş üzerindeki yeni gözü olan Solar Orbiter, üzerinde 10 farklı sensör barındırıyor.

Bu sensörlerden altısı Güneş ve etrafını izliyor, öbür 4 sensör ise uzay aracının etrafını izlemekle vazifeli.

Ayrıyeten Güneş’teki patlamaları da yakından inceleyen Solar Orbiter, dataları Dünya’ya göndererek bu patlamalar hakkında bilim insanlarının ayrıntılı araştırmalar yapmasını sağlıyor.

NASA ile Avrupa Uzay Ajansı’nın ortak olarak yürüttüğü Solar Orbiter projesine; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere de takviye veriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.