Elon Musk sonrası Twitter’dan ayrılmak isteyenler için üç alternatif platform!

Elon Musk, sonunda Twitter’ı satın aldı ve isteğini gerçekleştirdi. Ünlü iş adamı, sosyal medya platformunu daha satın almadan önce yapacağı değişiklikleri kendi hesabından paylaşmıştı. Öncelikle Twitter’ın daha özgür bir alan olmasını istediğini belirten Elon Musk, düzenleme butonunun da önünü açtı.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından rahatsız olan bazı kullanıcılar, platformdan ayrılmak istediklerini açıklamaya başladı. Biz de Elon Musk’ın satın almasından rahatsız olan kullanıcılara Twitter için alternatif olacak sosyal medya platformlarını araştırdık. Haberin detaylarına hep hep birlikte göz atalım.

Avrupa Birliği, Elon Musk’ı Twitter konusunda uyardı!

Discord

Anlık mesajlaşma ve topluluk kurma platformu Discord, ilk olarak 2005 yılında piyasaya çıktı. Sosyal medya platformu daha çok topluluklar şeklinde kullanılıyor. Discord, topluluklara katıldıktan sonra metin, ses ve video gibi paylaşımlar yapmayı sağlıyor.

Discord, ayrıca ek olarak kullanıcıların Steam, Xbox ve PlayStation profilleriyle eşleşerek diğer kullanıcıların hangi oyunu oynadığını da gösteriyor. Bu özellikleri barındıran Discord, Twitter için iyi bir alternatif olabilir.

Mastodon

Mastodon, arayüz ve birçok özellik bakımından Twitter ile benzerlik gösteriyor. İlk olarak 2016 yılında piyasaya sürülen sosyal medya platformu, dağıtık ve instance bir biçimde çalışıyor. Yani sunucusu olan her kullanıcı kendi kurulumunu yapıyor. Ayrıca bu kurulumlar üzerinden platformda haberleşmek mümkün.

Mastodon, reklamsız ve yatırım almadan kullanılıyor. Mastodon’un Twitter’dan en büyük farkı ise 500 karaktere kadar içerik paylaşım imkanı sunması. Bu yüzden Mastodon, Twitter hesabını kapatmak isteyen kişiler için iyi bir alternatif olabilir.

Reddit

Sosyal haber ve tartışma sitesi olan Reddit, 2005 yılında pazara çıktı. Kullanıcılar, sosyal medya platformunda bağlantı, metin, fotoğraf ve video gönderiyor. En çok etkileşim alan paylaşım ise sitede en üste çıkıyor. Az etkileşim alan gönderiler ise alt dizinler başlığı altında sitenin altına iniyor.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de bazı kullanıcılar gibi Twitter için alternatif platform arıyor musunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.