Ege’de işgal sessizliği: Toplamda 20 ada 2 kaya gitti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Efes-2022 tatbikatları sırasında, Yunanistan’a davette bulunarak “Gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, memleketler arası mutabakatlara uygun davranmaya davet ediyoruz. Latife yapmıyorum” dedi.

Ancak, Türkiye’ye ilişkin olmasına rağmen 2004’ten bu yana Ege’de işgal edilen adalara yönelik sessizliğin sürmesi dikkat çekti. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), işgal edilen adaların kimilerinin bağlı olduğu İzmir, Aydın ve Muğla’nın valileri hakkında idari taraftan inceleme yapılması için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Lakin bakanlık, başvuruyu 5 yıldır yanıtlamadı. Valiler hakkında isimli istikametten inceleme yapılması için de başka ayrı cürüm duyurusunda bulunuldu. Dilekçede, “Valilerin kendi vilayet hudutlarındaki vatan topraklarına sahip çıkmadığı” belirtildi. Valilerin birinci sınıf memur olmasından ötürü Yargıtay’a gönderilen cürüm duyuruları için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “şikâyet dilekçesinin somut evraka dayanmadığı” teziyle “işleme konulmama” kararı verildi. Karar nedeniyle devrin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca için “görevini suistimal ettiği” gerekçesiyle yapılan müracaat da karşılıksız kaldı.

Cumhuriyet’e konuşan HKP’li Tacettin Çolak, “Başsavcılık, sürece konulmama kararında hiçbir münasebet göstermeden siyasi saiklerle hareket etmiştir. Bu karar, ulusal egemenlik ve bağımsızlığımızı muhafaza anlayışından uzaktır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.