Ege zelzelesinin akabinde kritik ihtar: Şimdilik kaygılanacak bir durum yok

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 4.7 ve 5,1 büyüklüğündeki zelzelelerin Muğla, İzmir ve Aydın’da da hissedilmesinin akabinde açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şimdilik kaygılanacak bir durum olmadığını belirterek, “Doğanbey, Didim, Güllük körfezlerinde yeni 6,4-6,9 büyüklüğünde zelzele olabilir” dedi.

Ege Denizi açıklarında Dilek Yarımadası güneyinde Doğanbey körfezinde, Büyük Menderes Göçüntü kırığının Doğanbey kolunun Ege’deki süreği üzerinde, Eşek Adası ile Sisam ortasında 4.7 ve 5,1 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi.

Ege’nin neredeyse tamamında hissedilen sarsıntıların akabinde konuşan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Şimdilik kaygılanacak bir durum yok. Doğanbey, Didim, Güllük körfezlerinde yeni 6,4-6,9 büyüklüğünde zelzele olabilir” dedi.

Depremin Muğla, İzmir ve Aydın’da da hissedilmesinin akabinde Prof. Ercan, 30 Ekim 2020 tarihinde Kuşadası-Sisam, Sisam kuzeyinde 6,9-7,0 büyüklüğünde, İzmir’de yıkım yapan sarsıntısından sonra sarsıcı iki sarsıntısını bugün 12.56’da 9,2 kilometre odak derinliğinde 4,8 büyüklüğünde gördüğünü söyledi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

İKİNCİ SARSINTI YERALTINDAN DÜŞEY OLARAK “GÜM” DİYE BİR SES ÇIKARDI

Depremleri sarsıntı odağından yaklaşık 50 kilometre uzakta Kuşadası Karaova yazlıklarındaki meskeninde yakalandığını belirten Ercan şunları söyledi:
“Bu defa sarsıntılar Dilek Yarımadası güneyinde Doğanbey körfezinde, Büyük Menderes Göçüntü kırığının Doğanbey kolunun Ege’deki süreği üzerinde, Eşek Adası ile Sisam ortasında oluştu.

Özellikle, ikinci sarsıntı yeraltından düşey olarak ‘güm’ diye bir ses çıkararak oluşmasıyla yazlıklar korkutucu seviyede sarsılınca yaşayanlar yollara doluştular. Ne var ki, konutların dikildiği yerler çok güçsüz olsa da, yazlıkların az katlı olması çalkantıyı (rezonansı) engellemektedir.

Ne var ki bu yörede temel ıslaklığı ile donatı paslanması en üst seviyeyse olsa daha büyük sarsıntılarda yer yer yapı yaralanmaları görülebilir. Şu açık ki, Batı Anadolu ile onun uzantısı olan Ege Denizi gerginlik ile zelzele çekincesi olarak Kuzey Anadolu Kırığını geçmiştir.”

DOĞANBEY, DİDİM, GÜLLÜK KÖRFEZLERİNDE YENİ SARSINTI OLABİLİR

“Önceden Sisam ile Bodrum’da olan büyük sarsıntılardan sonra gerginliğin orta uzunluk (6,4-6,9) ortası bir sarsıntıyla Doğanbey, Didim, Güllük körfezlerinde oluşması şaşırtan olmaz” diyen Ercan, “Ne var ki, bu bölgede zelzelelerin yıkım eşik pahası 7,1 dolayında olduğundan şimdilik kaygılanacak bir durum yoktur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.