Edirne Sarayı hafriyat çalışmalarında, patlamamış top mermisi bulundu

Edirne’nin Sarayiçi bölgesinde Trakya Üniversitesi tarafından sürdürülen Edirne Sarayı hafriyat çalışmaları sırasında, Cihannüma Kasrı etrafında bu sabah saatlerinde, gruplar patlamamış top mermisine rastladı.

Kazıyı durduran takımlar, durumu polise haber verdi. Bomba imha takımlarının geldiği bölge, güvenlik şeridine alındı.

Ekipler, incelemelerin akabinde top mermisini imha etmek üzere bölgeden götürdü.

İHA’nın haberine nazaran; Edirne Sarayı Hafriyat Lideri, Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, top mermisinin Balkan Savaşı periyodundan kalmış olabileceğini iddia ettiklerini belirtti.

“Bomba uzmanları alandan uzaklaştırdı”

Kurtişoğlu, “Kazı çalışmalarımız sırasında Balkan harbinden kaldığını düşündüğümüz şimdi patlamamış bir top mermisi ile karşılaştık. Güvenlik açısından emniyet ünitelerimize haber verdik ve bomba uzmanları gelerek alandan alıp uzaklaştırdılar. Biz de çalışmalarımıza devam ettik.” dedi.

“Edirne’de Cihannüma Kasrı cephanelik olarak kullanılmıştı”

Balkan harbi periyodunda Cihannüma Kasrı bölgesinin cephanelik olarak kullanıldığını hatırlatan Kurtişoğlu, şu sözleri kullandı:

“Balkan harbi periyodunda, Rus harbinden sonra Edirne’de Cihannüma Kasrı cephanelik olarak kullanılmıştı. Cephanelik bir periyot patlatıldığı için tahminen o sırada binadan uzaklaşıp toprağa saplanmış olabilir yahut yeniden cephanelik olarak kullanıldığı devirde alana düşüp toprak altında da kalmış olabilir, net bir bilgiye sahip değiliz. Yaklaşık 20-30 santimetrelik hafriyatın olduğu yerde çabucak çıktı, yüzeye yakın bir yerdeydi. Hava kaideleri müsait olursa kasım ayının sonuna kadar hafriyat çalışmalarını sürdürmeyi düşünüyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.